Jak na to

13. září 2020 08:00

Simona Sedláčková

Vyzkoušejte techniku paper mache a vyrobte si misku z obalů na vajíčka

Ještě donedávna byly papírové obaly na vajíčka konečný produkt recyklačního procesu a nepatřily ani do kontejneru na papír. Dnes už je všechno jinak a tyto obaly do modrého kontejneru patří, ale zrecyklovat je můžeme i na nejrůznější dekorační výrobky technikou paper mache.

Technika paper mache (papier mache, papier-mâché, papír maš, ale také kašírování) pochází zFrancie, kde je součástí lidových tradic. Můžete na ni využít staré noviny, časopisy nebo knihy či právě obaly od vajec.

Co budete potřebovat na výrobu misky

  1. plata nebo krabičky na vejce
  2. misku
  3. mísu s vodou
  4. mikrotenový sáček
  5. podložku (prkénko)
  6. tyčový mixer
  7. tekutý škrob na prádlo
  8. bílý balakryl
  9. akrylové barvy
  10. štětce

Jak budete postupovat při výrobě misky

1. Obaly natrhejte

Obaly a plata od vajec natrhejte na menší kousky, nasypte je do mísy a opatrně zalijte trochou vody, ale jen tolik, aby se papír mohl rozmočit.

2. Rozmixujte a přidejte škrob

Papírové kousky rozmixujte tyčovým mixérem, přidejte trochu tekutého škrobu na prádlo a ještě jednou promixujte, aby vznikla hladká hmota bez kusů papíru.

3. Začněte tvarovat misku

Misku jakéhokoliv tvaru otočte dnem vzhůru, položte na podložku a obalte ji mikrotenovým sáčkem. Rukou nabírejte papírovou hmotu, trochu ji vyždímejte a nanášejte na misku. Celou ji pokryjte, hmotu zahlaďte, ať nevzniknou praskliny a misku dejte sušit, klidně na slunce.

4. Začistěte okraje

Po dokonalém vysušení, klidně i několik dní – podle vzdušné vlhkosti, se miska stane velmi pevnou a tvrdou. Nůžkami začistěte okraje do rovna.

5. Natřete balakrylem

Celou misku ze všech stran natřete bílým balakrylem.

6. Misku pomalujte

Na bílý základ můžete akrylovými barvami malovat různé vzory.

Prima tip

Na závěrečné pomalování misky můžete použít i vodové nebo temperové barvy, pak ale musíte nakonec misku přestříkat bezbarvým lakem ve spreji.


Přečtěte si také