reklama

Vydejte se za moderní architekturou i historickými skvosty. Dnes začíná festival Den architektury

redakce Prima Living
30. září 2022
Festival Den architektury probíhá od 30. září do 6. října a nabízí i nejrůznější přednášky a workshopy, v řadě měst navíc nechybí ani program pro děti, který na celé řadě míst nabízí nejrůznější tvůrčí dílny, na kterých si děti mohou třeba zahrát na architekty nebo rovnou naplánovat celé město.
reklama

Prohlídky unikátních staveb, architektonické procházky a další bohatý program ve více než 100 městech po celé České republice i na Slovensku, to je festival Den architektury.

Veřejnosti se během festivalu otevřou nejmodernější budovy, historické unikáty, nově zrekonstruované stavby i domy, které na obnovu teprve čekají, nebo nejrůznější industriální i sakrální objekty. To vše s odborným výkladem. V rámci komentovaných architektonických procházek mohou zájemci objevovat městská zákoutí, která mnohdy zůstávají skrytá, nebo naopak znovu objevovat známá místa, na která jim festivalový program umožní získat nový pohled. Den architektury v letošním roce nabízí 300 zdarma přístupných akcí.

Zavítejte i na filmový festival

Současně se Dnem architektury probíhá první český filmový festival o architektuře Film a architektura, jenž letos po jedenácté přinese na plátna kin zejména snímky, věnované architektuře a urbanismu. Program festivalu je zdarma, avšak na vybrané akce je s ohledem na kapacity potřeba rezervace míst předem. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

Akce, na které láká Den architektury

Mottem dvanáctého ročníku festivalu je Nebourej, transformuj!“, a z velké části se tak zaměřuje na zajímavá řešení rekonstrukcí a revitalizací. Další výraznou festivalovou sekcí je Pocta Josipu Plečnikovi, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let. Program se vydá nejen po jeho pražských realizacích, ale upozorní i na práce jeho následovníků a kolegů v Brně, ve Zlíně nebo Olomouci. Festival vzdá také napříč republikou poctu české architektce Aleně Šrámkové, která je označována za první dámu české architektury. Připomíná i tvorbu architekta Bohuslava Fuchse, a to nejen v Brně, ale i v Uherském Hradišti nebo Olomouci. Program představí i řadu staveb nominovaných na Českou cenu za architekturu.

Ze stovek akcí Dne architektury lze vybírat napříč celou republikou

V Praze pozve festival například do nově otevřeného technologického zázemí dílen, ateliérů a eventů UMPRUM, Paláce Langhans, hotelu Juliš, bývalého hotelu Gráf. Zaměří se i na proměny ostrova Štvanice, budoucí Drážní promenádu a liniový park na Praze 10 nebo na kolonii Buďánka. Na programu jsou i návštěvy ekologicky šetrných staveb. Program nabízí i mimořádnou příležitost navštívit nové pražské designové sídlo firmy Koma Modular. V rámci sekce věnované Josipu Plečnikovi má festival na programu vedle architektonických procházek i mimořádný koncert Emila Viklického Pocta Josipu Plečnikovi, který zazní 4. října v podání předních hudebníků jazzu i klasiky v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně. Architektku Alenu Šrámkovou připomene například procházkou po jejích realizacích v centru Prahy, pozve i do budovy Fakulty architektury ČVUT nebo do vily v Dolních Jirčanech.

Po stopách významného českého architekta Jaroslava Fragnera vyrazí festival v Kolíně. V Nymburku si mohou zájemci prohlédnout místní krematorium a v Kladně je na programu prohlídka Městského divadla přímo s autorem jeho rekonstrukce Davidem Vávrou. Dále program zve například na prohlídku zvířecího krematoria Věčná loviště v Žižicích od architekta Petra Hájka.

Brněnská část programu upozorní nejen na mimořádné stavby či lokality, ale také mnohdy otevře diskusi nad možnostmi využití konkrétních míst či budov jihomoravské metropole. V rámci festivalu bude možné například navštívit Bílý dům či Navrátilovo sanatorium v Králově Poli, zrekonstruovanou Tržnici na Zelném trhu a stavby Bohuslava Fuchse. Program dále nabízí architektonickou procházku věnovanou minulé, současné i budoucí zástavbě kolem hlavního vlakového nádraží či procházku věnovanou očekávané revitalizaci Moravského náměstí. V Hrušovanech u Brna pak pozve do vily Adolfa Loose.

V Ostravě se mohou zájemci vydat do veřejně nepřístupných míst i na inspirativní komentované procházky po městě. Například bude možné navštívit nově zrekonstruovanou budovu ostravských jatek nebo se seznámit s budoucností městské třídy 28. října. Bohatý program nabízí i Opava, kde se mohou zájemci vydat na výstavu Město pohledem budoucích architektů do bývalého obchodního domu Breda nebo nového sídla výukového centra a nakladatelství Modrý slon, které vzniklo přestavbou objektu sídlištních jeslí. V Olomouci zve festival do nově otevřeného uměleckého centra Telegraph, které vzniklo v budově bývalé továrny na telefony, nebo na řadu architektonických procházek, například po rekonstrukcích a konverzích v historickém jádru. Festival opět pozve na nově rekonstruovaný hrad Helfštýn.

Ve Zlíně se festival zaměří například na architekturu 90. let i první zlínskou dělnickou čtvrť Letná, která vznikala podle plánů architektů Jana Kotěry a F. L. Gahury, žáka Josipa Plečnika. Po stopách meziválečné architektury a realizacích architekta Bohuslava Fuchse povede festivalová trasa v Uherském Hradišti. Nabízí mimo jiné návštěvu interiéru více než dvacet let opuštěných a chátrajících lázní. Další mimořádnou příležitostí bude návštěva nové realizace ateliéru Mjölk v obci Brumov-Bylnice pro Klobouckou lesní.

V Českých Budějovicích pozve den architektury například na prohlídku Pavilonu Z, jedné nejvýraznějších budov českobudějovického Výstaviště, nebo nové budovy tiskárny Karmášek a nově vzniklé galerijní síně. V Českém Krumlově se mohou zájemci vydat na procházku po předměstí Horní Brána, ve Strakonicích do opuštěného a nenáviděného i obdivovaného hotelu Bavor, ve Volyni pak do areálu měšťanského pivovaru z roku 1812.

Nedaleko Chebu pak mají zájemci příležitost navštívit meteorologickou věž od první dámy české architektury Aleny Šrámkové. V Karlových Varech festival zaměří pozornost na lokalitu první karlovarské vodárny a zve na výpravu po vodárenském brownfieldu. Na výpravy po starých vodních elektrárnách je možné se vydat i v Liberci, Josefově Dole a Železném Brodě. Zaniklá vodní díla si pak připomenou v Teplicích, kde se bude možné vydat po stopách potoka Bystřice.

V Kamenickém Šenově se program zaměří na podstávkové domy sklářů. Milovníci industriální architektury jistě ocení návštěvu bývalé továrny Mastných v Lomnici nad Popelkou nebo tzv. Zauhlovačky ve Vratislavicích nad Nisou.

V Ústí nad Labem festival představí další ze zdařilých rekonstrukcí – Dům umění, který nově vznikl v budově bývalé univerzitní menzy UJEP. V Hradci Králové se mohou zájemci podívat do nové budovy regionální centrály ČSOB, která se vyznačuje ohleduplností k životnímu prostředí i přirozeným kvalitním prostředím pro zaměstnance i návštěvníky. V programu nemůže chybět ani prohlídka nízkoenergetické stavby Krkonošského centra environmentální výchovy Krtek ve Vrchlabí.

Města, ve kterých se jednotlivé akce festivalu pořádají:

Banská Bystrica, Bardejov, Benešov, Bílovec, Bratislava, Brno, Brumov-Bylnice, Čáslav, Čelákovice, Černošice, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Dobříš, Dolní Jirčany, Frýdlant, Helfštýn, Hlučín, Hodonín, Hradec Králové, Hrušovany u Brna, Humpolec, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jihlava, Josefův Důl, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Kladruby, Klatovy, Kolín, Košice, Krásné, Kroměříž, Kutná Hora, Libčice nad Vltavou, Liberec, Libušín, Lidice, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Mělník, Mikulov, Mnichovo Hradiště, Most, Náchod, Nakléřov, Nitra, Nymburk, Olomouc, Ondřejovice, Opava, Ostrava, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prostějov, Přerov, Rajecké Teplice, Roudnice nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm, Řevnice, Říčany, Slaný, Strakonice, Svit, Šaľa, Široký Brod, Šumperk, Tábor, Teplice, Tišnov, Trebišov, Trenčín, Turnov, Týn nad Vltavou, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Meziříčí, Vamberk, Varnsdorf, Velké Pavlovice, Vimperk, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vrchlabí, Zlín, Žamberk, Žatec, Žďár nad Sázavou, Železný Brod, Žilina, Žižice.

Zdroj: Kruh z. s.

Sílejte článek
Štítky: festivalvýletarchitekturaFestival Den architektury
reklama