Zahrada

13. května 2018 07:00

redakce Prima Zoom

10 fotek japonského tunelu z vistárií vás okouzlí. Tohle je nejkrásnější využití popínavých rostlin

Svět fascinuje tunel z vistárií. Jedny z nejkrásnějších popínavých rostlin tu dosáhly dokonalosti. Zahradnický skvost najdete v japonském městě Kitakjúšú na jihu země a láká mnoho turistů, kteří ho jezdí obdivovat. A je proč.

V parku najdete 20 různých druhů vistárií, ale největší tahákem je právě samotný tunel. Stal se turistickou atrakcí a na konci dubna má i svůj vlastní festival. Vistárie jsou navíc v Japonsku symbolem modlitby. To umocňuje téměř nadpozemský zážitek z procházky pod mostem.

Jak na pěstování vistárií

Jedna z nejkrásnějších popínavek vistárie patří do čeledi bobovitých, je to v podstatě liána, která se pne až do výše 20 metrů a dokáže pokrýt prostor do šířky deseti metrů. Lidé ji milují pro její záplavy až půlmetrových hroznů květů. Aby vistárie po zakoupení začala kvést, potřebuje vodorovné vedení, tedy horizontální podporu - nemůžeme k ní dát jen vertikální podpěru. Vhodná je proto drátěnka na způsob vinice, vedená třeba mezi sloupy obytné pergoly. Celková opora musí být vzhledem k mohutnosti vistárie velmi pevná.


Přečtěte si také