Zahrada

10. března 2020 05:30

Markéta Zídková

Co s hyacinty po odkvětu?

Hyacinty patří k nejkrásnějším jarním rostlinám. Potěšení nám ale dělají jen pár dní. Jejich cibulky po odkvětu ale nevyhazujte. Můžete je totiž zasadit do zahrádky nebo dostatečně velkého květináče a příští jaro se zase těšit z krásně barevných květů. Předtím než cibulky zasadíte, je ale potřeba udělat pár důležitých kroků...

V teple a s dostatkem zálivky je hyacint pomíjivou záležitostí. Udělá bombastickou parádu a během tří až pěti dnů je pryč.

Jak zařídit, aby hyacint kvetl déle

Pokud si chcete jeho společnost užít delší dobu, dejte ho do chladna, do místnosti, kde netopíte (tam ale asi moc nebýváte, že). Pokud máte stará špaletová okna, tak do prostoru mezi nimi. Životnost hyacintu prodloužíte i tak, když ho nebudete zalévat, ale jen rosit. Ne však navždy, i tak jednou odkvete.

Co s hyacintem po odkvětu

Když hyacint odkvete, neznamené to, že byste rostlinku museli vyhodit!Po odkvětu udělejte následující kroky:

  1. Odlomte či odřežte květenství, aby rostlina nezačala tvořit semínka, což by ji vysilovalo.
  2. Počkejte, ažzežloutnoulisty a rostlina si je sama zatáhne, v žádném případě listy neodstříhávejte.
  3. Cibulku už nezalévejte
  4. Cibulku vyndejte z hlíny a dejte na suché tmavé místo, ideálně do papírového pytlíku, na který si napište hyacint a třeba i barvu květu.

Kdy sázet hyacinty?

Na přelomu září a října ji vysaďte na záhon. Zasaďte ji tak hluboko, aby nad ní byla stejná tloušťka zeminy, jako je výška cibulky. Vyberte jí místo pod jinými rostlinami, které zkraje jara ještě odpočívají. Hyacint tak na jaře dostane dostatek slunce, v létě ho okolní rostliny zastíní.

Pokud nemáte zahradu, dejte ho na podzim do květináče, ideálně tak velkého, abyste ho přes zimu mohli dát na balkon (velkého proto, aby v něm bylo dostatek půdy, která nepromrzne).

(mar)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také