Zahrada

29. listopadu 2016 10:27

Markéta Zídková

Dotankujte energii aneb 7 přírodních stimulantů, které zaženou podzimní únavu

Dotankujte energii aneb 7 přírodních stimulantů, které zaženou podzimní únavu

Právě teď, kdy za okny panuje nevlídný podzim, se prostě tak nějak automaticky natahujete po energy drincích v plechovce s výmluvou, že potřebujete akutně zahnat únavu a nabudit mysl i tělo, aby se probudilo z letargie? Pít energy drinky na litry není zrovna nejlepší způsob, jak dát únavě kopačky. My pro vás máme funkční povzbuzovače energie a to přímo z lůna přírody. Tyto přírodní stimulanty vám navrátí ztracenou schopnost koncentrace coby dup, dodají tělu jako bonus klíčové látky pro jeho zdraví i imunitu a navíc vám některé z nich rozhodně i zachutnají. Mrkněte se na naši seznamku, která srší energií, a inspirujte se.

-lz-

Paulinie nápojná: Že ji neznáte?

Sčetnou pravidelností na vás za volantem poslední dobou doléhá vyčerpání spolu s pocitem, že byste byli raději vposteli než součástí hustého provozu, když se prokousáváte dopravní špičkou? Mějte po ruce bonbony sguaranou. Přesně tak se totiž nazývají semena výše uvedeného keře původem až zdaleké tropické Amazonie. Domorodci ji milují pro pestrou škálu báječných účinků na lidský organismus, a to nejenom vrámci duševního a fyzického útlumu, ale také jako cenný zdroj vitamínů a antioxidantů. Během řízení, ale i po kocovině, v období deprese, stresu, učení či po náročné fyzické aktivitě vám guarana prokáže víc než báječnou službu. Napomáhá také kredukci hmotnosti.

Kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa jako zdroj vitality a dobré nálady

Určitě ale nemáme na mysli čokoládovou pochoutku, kde místo kakao najdeme hromadu ztuženého tuku. To pak akorát přiberete na váze, ale rozhodně ne kdovíkolik na energii. Jakmile pocítíte, že vaše výkonnost upadá, cítíte se pod psa a nálada se rovná bodu mrazu, nechejte si na jazyku rozpustit čtvereček 80% či 90% čokolády. Skvělou alternativou jsou také pražené kakaové boby, kde naleznete surové kakao tak, jak ho znali staří Aztékové. Kakao snižuje hodnoty špatného cholesterolu, tlumí deprese, navozuje pocit štěstí a stimuluje výkonost.

Cesmína paraguajská: Vyzkoušeli jste už maté?

My, Evropané, pro doplnění energie holdujeme energy drinkům, za to v Latinské Americe jsou v tomto směru na tom mnohem lépe. Do speciální nádobky zvané kalabasa si totiž připraví nápoj maté přímo z nadrcených lístků cesmíny paraguajské. A jakmile to opíšete od nich, tak s vysokou pravděpodobností tomuto zázraku prostě propadnete. Jeho chuť je opravdu nevšední, a pokud vám nezachutná hned, dejte mu šanci napodruhé či napočtvrté. Vaše mysl bude bystrá, zbavíte se přebytečných kil a navíc studenti po něm sáhnou s nadšením především v rámci zkouškového období. Dokonce tiší pocit hladu a dokonale osvěží duši i tělo.

Něco pro imunitu i milostný apetit: Zkrátka ženšen!

Vdnešní době je tento zázračný kořen poměrně známý a jeho pole působnosti zároveň neuvěřitelně pestré. Bojuje proti stresu, dodá tělu energii, snižuje krevní tlak i cukr vkrvi, navyšuje imunitu, okysličuje buňky, brzdí propuknutí nádorového onemocnění a dokáže rychleji zacelit šrámy či jizvy. Harmonizuje hormonální činnost a pod peřinou umí rozpoutat vášnivé rodeo. Ale skonzumací ženšenu neboli všehoje to také nepřehánějte. Všeho moc škodí!

Zelený čaj: Bojovník za mladý vzhled, získání energie a zdravé zuby

Jakmile se o vás bude pokoušet únava, zneškodněte ji šálkem lahodného zeleného čaje. Poslední dobou se na vlně zájmu drží japonský zelený čaj matcha, který se připravuje zjemně mletých lístků čajovníku. A vychutnat si jej můžete nejenom jako horký nápoj, ale zkuste ho přidat do kaše, jogurtu nebo třeba do domácí zmrzliny.

Chia semínka: Jejich všestranné využití vás bude bavit

Staří Aztékové nejenom milovali kakao, ale také preferovali dnes tolik oblíbená chia semínka, jež mají za cíl stimulovat činnost mozku, nervovou aktivitu, ale také napomáhat ke správné funkci střev. Prospívají srdci, disponují obsahem bílkovin, vitamínů, minerálů a také přítomností tolik potřebné vlákniny. Zobejte je během dne klidně jenom tak nebo si z nich upečte fitness dezert, zdravé pečivo či jimi posypte váš oblíbený zeleninový salát. Bez problémů snimi také zahustíte pokrmy. Energii lze samozřejmě doplnit prostřednictvím kávy, konzumací ořechů a popíjením smoothie nápojů zčerstvého ovoce a zeleniny, co vás příjemně osvěží a zavodní zároveň. Usilujte o ideální spánkový režim, neponocujte, vyvarujte se před spaním kofeinu, doplňujte tekutiny, jezte pravidelně a během dne si najděte místo pro relax a odpočinek. Jedině tak přečkáte podzim ve zdraví, sdobrou náladou a s dostatkem energie.

Sdílejte článek
Štítky zelenina únava energie kakao keř nápoj zelený čaj imunní systém paulinie nápojná lagenárie obecná

Přečtěte si také