Zahrada

11. června 2014 05:00

Markéta Zídková

Miniaturní jehličnany ideální pro pěstování v nádobách

Chcete stromy, ale máte jen terasu nebo malou zahrádku? Pak sáhněte po minuaturních kultivarech.

Černá borovice je krásný strom, ale časem vám začne překážet. Jsou ale jehličnany, které se hodí i do malé zahrádky nebo na balkon či terasu. Tyto rostliny také naplní dnešní trend pěstování nejrůznějších rostlin v nádobách, které se dávají i do velkých zahrad, které by klidně unesly i vzrostlejší druh.

Každý rok se však šlechtí nové a nové kultivary, ale běžný smrtelník nemá šanci poznat, zda se stromek promění v obra či zůstane zakrslý. Proto je dobré si nechat vždy poradit a ptát se, jaký bude mít stromek roční přírůstek.

Do nádob či skalek je tak ideální například jedle vznešená (Abies procera Blaue Hexe), která má roční přírůstek maximálně 2,5 centimetru a každou zahradu ozdobí krásnou modrostříbrnou barvou. Tato jedle si krásně udržuje svůj kompaktní tvar.

Další podobné užitečné rady najdete v pořadu Receptář prima nápadů vždy v neděli v 11:50 na Primě nebo v archivu na Prima play.

Dalším kandidátem je malá túje, zerav západní, kterou většinou známe jako vzrostlý živý plot, ale jsou i takové, které zůstanou miniaturní, či krásný kultivar jalovce pobřežního, který má nádhernou modrozelenou barvu a na jaře je stříbrně ojíněný.

Podívejte se na video, kde vám tyto jehličnany představíme:

Pozor, pokud budete tyto keře pěstovat v nádobě, potřebují vaši maximální péči. Musíte je zalévat, hnojit a na zimu dát zazimovat. V létě chtějí slunce, maximálně lehký polostín.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také