návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Základní pravidla, jak vybrat keře do zahrady

zidkovm , Aktualizováno: 02.07.2020
Poskládat keře v zahradě dohromady je pěkná věda
Autor: Thinkstock Poskládat keře v zahradě dohromady je pěkná věda
Vzhledem k tomu, že opadavé dřeviny jsou ve středoevropských podmínkách téměř půl roku holé, nabízí se hrozící depresivní podívanou rozbít pomocí stálezelených keřů. Příroda i pěstitelé se postarali o velký výběr dřevin, které i v chladnější polovině roku udržují zahradu alspoň trochu pestrou.

reklama

Jestliže podle jedné ze zahradnických pouček mají třetinu flóry na zahradě zaujímat dřeviny, pak třetinu z nich by měly představovat právě neopadavé druhy. Ty je dobré zkombinovat z jehličnatých i listnatých druhů. Výsledkem by měly být pestré pásy a ostrůvky, které kromě dekorační funkce zároveň i chrání před větrem i pohledy sousedů nebo kolemjdoucích.

Takto se ve funkční celek dají propojit stálezelené tisy s opadavými kvetoucími keři a neopadavými listnatými dřevinami, jako jsou rododendrony, zimostrázy nebo mahónie. Kromě takto tvořených okrasných pásů lze pak sáhnout ještě po plazivých neopadavých druzích, jako je břečťan, pachysandra nebo mahonie plazivá, a ozelenit jimi tmavé plochy pod stromy.

Magnolie

Magnolie pamatují dinosaury

Mahonie neboli mahon

Mahonie je tajný tip do zahrady. Nenáročný keř krásně kvete a plody využijete do podzimních dekorací

Odolnější než šváb

Výhodou stálezelených rostlin je, že si odolností nezadají s hrdiny akčních filmů 80. let minulého století. Taková mahónie či zimostráz kromě stínu snáší i mráz. A pokud by je tužší zimy přeci jen poznamenaly, stačí seříznout poškozené části a rostliny se rychle zotaví.

I „neopadavé“ opadávají

Označení „stálezelené“ neznamená, že by rostlina fungovala po celý život neustále s týmiž listy či jehlicemi. Předmětný druh rostlin je shazuje v průběhu několika let a zahradníci hovoří o tom, že se takzvaně čistí. Jakmile staré listy po několika letech přestanou plnit svou funkci a pouze stíní, nahradí je čerstvé listy na nových výhonech.

Mohlo by vás zajímat:

Tisy jsou vděčné keře, které se mnohdy množí samy od sebe

Stálezelené keře, které snesou stín

Thúje jsou rychlerostoucí dřevina

Zahradníci varují před živým plotem z tújí. Je to častá chyba českých zahrad

 

reklama

Článek je zařazen v: keř

reklama

Přečtěte si také