Zahrada

2. září 2014 04:10

Markéta Zídková

Mrtvý kámen umí skvěle oživit zahradu

Štěrk klasický či oblázkový, valouny anebo břidlice. Kameny různých tvarů i velikostí mají na zahradě až překvapivě mnoho využití.

Kameny byly odnepaměti dostupným odolným materiálem vhodným k terénním úpravám zahrad. Ve formě oblázkového štěrku nacházely uplatnění na japonských zenových zahradách, ale i na příjezdových cestách anglických zahrad. Coby snadno použitelný materiál stejně tak dotváří i podobu moderních exteriérů. Na cesty nebo záhony lze využít i další obsypové materiály jako drobné valounky, vymývané kačírky nebo různobarevné drtě. Větší kameny jsou zase ideální pro stavbu zídek, konkrétně štípaný plochý kámen je vhodný pro moderní suché zídky.

Na výběr je ze spousty barev, běžně hnědočerné, hnědorezavé a hnědookrové andezity, černé čediče, černé a zelené břidlice nebo porézní béžové řezané travertiny. Posledně jmenované jsou velice pěkné na terasy, kolem bazénů, ale hodí se i jako doplněk do interiéru. Relaxační zónu na zahradě lze utvořit z jednoduché kombinace dřevin, travin a kamene. Zvláště dekorativní pak je takzvané mořské oko nebo okrajové vápence stejně jako neporézní travertiny, tvořící oka a záhyby podobně jako kameny z moře.

Fotogalerie nastiňuje některé nápadité kombinace obsypových kamenů:

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky zahrada záhon materiál zenová zahrada břidlice

Přečtěte si také