návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Mrtvý kámen umí skvěle oživit zahradu

zidkovm , Vydáno: 02.09.2014
Stylizované suché říční koryto pod lávkou z různě velkých oválných kamenů dotvářejí i příhodně zvolené rostliny
Autor: Landscape Design Stylizované suché říční koryto pod lávkou z různě velkých oválných kamenů dotvářejí i příhodně zvolené rostliny
Štěrk klasický či oblázkový, valouny anebo břidlice. Kameny různých tvarů i velikostí mají na zahradě až překvapivě mnoho využití.

reklama

Kameny byly odnepaměti dostupným odolným materiálem vhodným k terénním úpravám zahrad. Ve formě oblázkového štěrku nacházely uplatnění na japonských zenových zahradách, ale i na příjezdových cestách anglických zahrad. Coby snadno použitelný materiál stejně tak dotváří i podobu moderních exteriérů. Na cesty nebo záhony lze využít i další obsypové materiály jako drobné valounky, vymývané kačírky nebo různobarevné drtě. Větší kameny jsou zase ideální pro stavbu zídek, konkrétně štípaný plochý kámen je vhodný pro moderní suché zídky.

Falešný pramen se spodním přívodem v kamenné nádobě
Autor: Inc. Falešný pramen se spodním přívodem v kamenné nádobě

Na výběr je ze spousty barev, běžně hnědočerné, hnědorezavé a hnědookrové andezity, černé čediče, černé a zelené břidlice nebo porézní béžové řezané travertiny. Posledně jmenované jsou velice pěkné na terasy, kolem bazénů, ale hodí se i jako doplněk do interiéru. Relaxační zónu na zahradě lze utvořit z jednoduché kombinace dřevin, travin a kamene. Zvláště dekorativní pak je takzvané mořské oko nebo okrajové vápence stejně jako neporézní travertiny, tvořící oka a záhyby podobně jako kameny z moře.

Fotogalerie nastiňuje některé nápadité kombinace obsypových kamenů:

 

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Musíte se uskromnit

Zahrada ve svahu má svá specifika

Ilex meserveae casanova neboli cesmína má ráda stín

Jsou malé a nic po vás nechtějí. Nenáročné keře

Poskládat keře v zahradě dohromady je pěkná věda

Základní pravidla, jak vybrat keře do zahrady

reklama

reklama

Přečtěte si také