Zahrada

29. července 2014 05:30

Markéta Zídková

Nechcete jíst lepek? Vypěstujte si amarant neboli česky hezky laskavec

Laskavec je zázračná obilovina, které neobsahuje lepek. Má všestranné využití, mohou ji jíst i děti a koupíte ji prakticky ve všech obchodech se zdravou výživou.

Laskavec, květinu našich babiček, najdete nejčastěji na venkovských zahrádkách. Zdobí zahrádku od července do října. Ale nejde jen o okrasnou rostlinu, několik málo druhů amarantu se pěstuje pro sklizeň. Jde o rostliny, které se užitím podobají klasickým užitkovým travám, ale zároveň mají i řadu odlišností. Užitek z hlediska potravy poskytují dvojí – semeny a chutným jedlým podílem listové části.

Proč pěstovat amarant?

Velká přednost amarantu je jeho mimořádná odolnost vůči extrémním klimatickým podmínkám, zejména suchu, a nenáročnost na kvalitu půdy. Amarant vyžaduje k pěstování nezaplevelené pozemky, lehké až střední půdy, které jsou písčitohlinité až lehčí hlinité.

Amarant jako potravina budoucnosti

Amarantové zrno je čočkovitého tvaru a má velmi malé rozměry, v průměru 1 až 1,5 mm. Pod tuhou slupkou je stočen klíček, který obkružuje škrob. Tato pseudoobilnina má mimořádně vysoký obsah bílkoviny, která neobsahuje lepek. Zrno má hodnotný tuk složený z více než dvou třetin z nenasycených mastných kyselin. Dále se v něm nacházejí vápník, hořčík, železo a vitaminy řady B, C a E.

V bílkovině zrna amarantu jsou ve vyšší míře zastoupeny i pro lidský organismus nezbytné esenciální aminokyseliny, jež si naše tělo nedokáže vyrobit, přestože jsou pro jeho vývoj nezbytné. Obsahuje také lyzin, leucin, isoleucin a tryptofan. U amarantu je jejich obsah několikrát vyšší než u ostatních známých bílkovin.

V České republice lze amarant koupit v obchodech s racionální výživou a to ve formě obilniny, mouky nebo tablet.

Pro koho je amarant vhodný

  • Pro děti (včetně kojenců) – vzhledem k vysokému obsahu aminokyselin lyzinu a histidinu, které jsou nutné k vývoji nervové soustavy. Zároveň neobsahuje lepek, proto ho dobře přijímají i ti nejmenší v dětských kašičkách.
  • Pro sportovce – díky vysokému obsahu vitaminů a kvalitní bílkovině se podílí na tvorbě svalové hmoty.
  • Pro lidi ve stresu – příznivé složení bílkovin, minerálů a tuků pomáhá odbourávat chronický stres.
  • Pro lidi s poruchami zažívání – obsah vlákniny a škrobu s vysokou vazností pro vodu je vhodný k prevenci a léčbě zácpy a komplikací s ní spojených.
  • Pro lidi s vysokým cholesterolem – vláknina a nenasycené mastné kyseliny jsou vhodné jako prevence a léčba poruch metabolismu tuků, zvýšené hladiny cholesterolu, ale i aterosklerózy tepen.
  • Pro lidi s nadváhou – vysoký obsah složených, pomalu odbouratelných cukrů a vlákniny spolu s kvalitní bílkovinou jsou vhodné k redukční dietě.
  • Pro celiaky – jako přirozeně bezlepková potravina s vysokým obsahem bílkoviny je vhodná pro ty, kteří musí držet bezlepkovou dietu.
  • Pro pacienty s cukrovkou – obsahuje složené, pomalu odbouratelné cukry.
  • Pro osoby s alternativním způsobem stravování – kvalitní bílkovina je vhodná pro vegetariány, vegany, makrobiotiky či lidi, kteří se chtějí stravovat zdravě.

(maw)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky obchod laskavec tráva amarant bílkovina lepek vláknina okrasná rostlina

Přečtěte si také