Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zahrada

Nechcete jíst lepek? Vypěstujte si amarant – neboli česky hezky laskavec

Laskavec je zázračná obilovina.
Vydáno: 29.07.2014
Laskavec neboli amarant je skvělý nejenom pro celiaky, ale i sportovce a všechny, kdo jsou vystaveni stresu

Laskavec, květinu našich babiček, najdete nejčastěji na venkovských zahrádkách. Zdobí zahrádku od července do října. Ale nejde jen o okrasnou rostlinu, několik málo druhů amarantu se pěstuje pro sklizeň. Jde o rostliny, které se užitím podobají klasickým užitkovým travám, ale zároveň mají i řadu odlišností. Užitek z hlediska potravy poskytují dvojí – semeny a chutným jedlým podílem listové části.

Velká přednost amarantu je jeho mimořádná odolnost vůči extrémním klimatickým podmínkám, zejména suchu, a nenáročnost na kvalitu půdy. Amarant vyžaduje k pěstování nezaplevelené pozemky, lehké až střední půdy, které jsou písčitohlinité až lehčí hlinité.

Laskavec/amarant je obilovina nabušená bílkovinami
Laskavec/amarant je obilovina nabušená bílkovinami
Archiv Marty Pawlicové

Potravina budoucnosti

Amarantové zrno je čočkovitého tvaru a má velmi malé rozměry, v průměru 1 až 1,5 mm. Pod tuhou slupkou je stočen klíček, který obkružuje škrob. Tato pseudoobilnina má mimořádně vysoký obsah bílkoviny, která neobsahuje lepek. Zrno má hodnotný tuk složený z více než dvou třetin z nenasycených mastných kyselin. Dále se v něm nacházejí vápník, hořčík, železo a vitaminy řady B, C a E.

Rádi hledáte nové rostliny? Inspirujte se v naší Encyklopedii. V bílkovině zrna amarantu jsou ve vyšší míře zastoupeny i pro lidský organismus nezbytné esenciální aminokyseliny, jež si naše tělo nedokáže vyrobit, přestože jsou pro jeho vývoj nezbytné. Obsahuje také lyzin, leucin, isoleucin a tryptofan. U amarantu je jejich obsah několikrát vyšší než u ostatních známých bílkovin.

Amaranthus hypochondriacus PYGMY TORCH

Květiny našich babiček zažívají renesanci – nesmrtelný laskavec

V České republice lze amarant koupit v obchodech s racionální výživou a to ve formě obilniny, mouky nebo tablet.

Pro koho je amarant vhodný

* Pro děti (včetně kojenců) – vzhledem k vysokému obsahu aminokyselin lysinu a histidinu, které jsou nutné k vývoji nervové soustavy. Zároveň neobsahuje lepek, proto ho dobře přijímají i ti nejmenší v dětských kašičkách.

* Pro sportovce – díky vysokému obsahu vitaminů a kvalitní bílkovině se podílí na tvorbě svalové hmoty.

* Pro populaci ve stresu – příznivé složení bílkovin, minerálů a tuků pomáhá odbourávat chronický stres.

* Pro lidi s poruchami zažívání – obsah vlákniny a škrobu s vysokou vazností pro vodu je vhodný k prevenci a léčbě zácpy a komplikací s ní spojených.

* Pro lidi s vysokým cholesterolem – vláknina a nenasycené mastné kyseliny jsou vhodné jako prevence a léčba poruch metabolismu tuků, zvýšené hladiny cholesterolu, ale i aterosklerózy tepen.

* Pro lidi s nadváhou – vysoký obsah složených, pomalu odbouratelných cukrů a vlákniny spolu s kvalitní bílkovinou jsou vhodné k redukční dietě.

* Pro celiatiky – jako přirozeně bezlepková potravina s vysokým obsahem bílkoviny je vhodná pro ty, kteří musí držet bezlepkovou dietu.

* Pro pacienty s cukrovkou – obsahuje složené pomalu odbouratelné cukry.

* Pro osoby s alternativním způsobem stravování – kvalitní bílkovina je vhodná pro vegetariány, makrobiotiky či lidi, kteří se chtějí stravovat zdravě.

(maw)

Mohlo by vás zajímat:

Můžete pořídit drahé vybavení, ale dětem stačí i pár drobností a vlastní fantazie

Lákadla, díky kterým si děti vaši zahradu zamilují

Dýně vám bude růst i v pytli s hlínou

Zahradničení bez půdy? Základní pravidla, jak na to

Dejte zelenině volnost

Chcete velkou sklizeň zeleniny? Vysejte všechny druhy dohromady

Bílá bude na zahradním nábytku vždy krásná

Deset nejkrásnějších zahradních posezení

Reklama
Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama