Pokojové květiny

26. února 2020 11:00

Tereza Javorová

Zázračná tilandsie: Vyrobte z ní dekoraci nebo skvělý dárek!

Představte si rostlinku, která se má čile k světu i bez půdy a zalévání. Moment! Cože? Ano, je to tak! Nenáročné tilandsie jsou nejlepším řešením pro ty z vás, kterým doma žádná květina nevydrží déle jak měsíc. A navíc si je můžete naaranžovat podle libosti! Co víc si přát?

Pokud tilandsie nepotřebuje květináč, kam ji tedy umístit? Popusťte uzdu fantazii a inspirujte se našimi hravými nápady. A když se dílo podaří, můžete tilandsii klidně věnovat někomu ze svých blízkých. Tenhle originální dárek určitě ocení!

Závěsný květináč

Efektní závěsný "květináč" vyrobíte snadno během chvilky. Budete potřebovat drátek, kleště, silnější vlasec, nůžky a samozřejmě také háček na zeď nebo jiné místo, kam ho zavěsíte. Nám se osvědčily klasické žabky na garnýžích, tedy pokud vám na nich už nevisí těžké záclony nebo závěsy. Drátek pomocí prstů a plochých kleští smotejte a vytvarujte tak, jak vidíte na obrázku. Na konci vytvořte očko, na které navážete silnější vlasec (když použijete liščí smyčku, bude vlasec dvojitý, a tím i pevnější). Mezi jednotlivé kličky drátku vložte tilandsii a dekoraci zavěste.

Živý kohoutek

Velice kreativní nápad na chatu či zahradu. Starý nepoužívaný kohoutek na vodu může posloužit jako základ pro originální dekoraci. Opatrně do něj vlepte tilandsii, nic víc není potřeba.

Památečný kamínek

Tahle rozkošná věcička je skvělým adeptem na dárek pro někoho z vašich blízkých. Zvlášť, pokud použijete kamínek z vaší společné dovolené nebo z jiného místa, o kterém víte, že ho má dotyčný rád a má na něj hezké vzpomínky. Měkký drátek uvážete kolem kamínku, na konci vytvoříte spirálku a do ní usadíte střapatou tilandsii. Jednoduché, ale velmi hezké!

Okrasná váza

Klasika, která nikdy nezklame. Použijte jakoukoli větší sklenici, ale nejlépe takzvanou "tlustou bertu", kterou určitě dobře znají vaše maminky a babičky. Do ní nasypte trochu dekoračního písku a pak už jen aranžujte podle libosti. Můžete vytvořit třeba malou pláž, která vám pak bude ještě dlouho připomínat vaši dovolenou u moře.

Trochu jiné akvárium

Možná jste v poslední době zaslechli termín "aerárium". Jde o moderní skleněnou nádobku, do které se aranžují nejrůznější rostlinky, ale také třeba svíčky. Aerárium pak zavěsíte na provázek a vytvoříte tak zcela originální vzdušnou dekoraci. Nádobku koupíte běžně na internetu a malá tilandsie se do něj hodí jako ulitá.

Květináč z drátků

Z drátků se dá vytvarovat nejen závěsný květináč, ale také pružinka, která vaši tilandsii udrží tak, jak potřebujete, a navíc hezky vypadá. Tak proč to nezkusit?

Dekorace na stůl

Pokud hledáte způsob, jak oživit a ozdobit jídelní stůl, například před velkou oslavou, máme pro vás další skvělý tip. Tenká větev stromu s vyvrtanými otvory se dokonale hodí na zkrášlení pomocí tilandsií. A když k tomu přidáte světelný řetěz na baterky, máte postaráno i o osvětlení. A to je v případě letní párty na zahradě neocenitelné!

Zarámujte ji

Vyrobit nebo koupit si můžete i dřevěnou mřížku s provázky, na které drobné rostlinky zavěsíte. Vypadá to velmi pěkně, a navíc budete mít téměř stoprocentní jistotu, že podobnou ozdobu nikdo jiný doma nemá. Náš tip: jestli máte rádi retro, vezměte starou oprýskanou raketu na tenis a tilandsie zavěste na její výplet. Raketu pak zavěste na zeď.

Roztomilé magnetky

V kuchyni můžete tilandiemi ozdobit třeba dveře lednice. Jak? Pomocí magnetek z korkových zátek a drátků. Špunty ale můžete také opatrně vydlabat a rostlinky vmáčknout do vzniklých malých otvorů. Vteřinové lepidlo se postará o připevnění magnetu a ozdobičky jsou na světě.

Staré žárovky

Staré žárovky určitě nevyhazujte. Naopak, podle návodu TADY na internetuho rozeberte, dovnitř nasypte pár kamínků a vsuňte malou tilandsii. Žárovku zavěste pomocí vlasce, kam je libo. Půvabné, že?

Co je tilandsie a jak o ni pečovat?

Tilandsie někdy nazýváme jako vzdušné rostliny, protože jejich kořeny slouží většinou jen pro uchycení se na stromech nebo skalách. To je také důvodem, proč je můžeme objevit jak v deštných pralesech, tak i pouštních oblastech.

Stačí jen poprašek

A jak můžou růst a vzkvétat bez půdy a vody? Jednoduše. Tyhle šikovné rostlinky totiž sbírají veškeré živiny ze vzdušné vlhkosti, takže je stačí jen dvakrát až čtyřikrát týdně rosit. Používejte k tomu nejlépe dešťovou vodou, náhradním řešením ale může být i balená pitná voda nebo destilovaná s kapkou hnojiva.

Milují slunceAť už bude tilandsie bydlet s vámi doma nebo v kanceláři, najděte jí světlé místo - nejlépe u jižního, východního nebo západního okna. A nezapomeňte, tilandsie mají na rozdíl od většiny ostatních rostlin rády čerstvý vzduch, takže je můžete umístit na dobře větrané místo.

Hrají všemi barvami

Tilandsie v závislosti na svém druhu kvetou celou škálou barev, od světle žluté přes oranžovou, červenou, fialovou až po modrou. Některé kvetou velmi krátce, třeba jen jeden den, jiné i několik týdnů. Po odkvětu již znovu nekvetou a vytváří nové odnože.

(mb)


Přečtěte si také