návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Sedm důvodů, proč rehabilitovat karafiáty

zidkovm , Vydáno: 17.06.2014
Karafiát – v latině Dianthus neboli božská květina
Autor: Thinkstock Karafiát – v latině Dianthus neboli božská květina
Jsou to krásné rostliny, jen se na nich podepsalo 40 let totality. A totálně zničilo jejich renomé.

reklama

Zkuste na chvíli zavřít oči a až je znovu otevřete, podívejte se na karafiáty, aniž byste v hlavě měli minulý režim, kdy ženy na MDŽ dostávaly právě tyto květy v rudé barvě. Pohleďte na chvíli na karafiát novýma očima – a zjistíte, že je to květina mnoha tváří. Pokud vám to stále nejde, sedm následujících argumentů by vás mohlo přesvědčit.

1. Karafiát vás přenese do dob secese, baroka či rokoka
Dnes jsou velmi oblíbené tzv. vintage vazby – tedy vazby a aranže květin, které vycházejí z některé z dob minulých. Ve výše zmíněných obdobích byl karafiát jednou z hlavních květin spolu například s pivoňkou a květem kaliny.

2. Toužíte po stylu Provence? Sáhněte po fialovém karafiátu
Karafiát má nespočet barev, jeho květy mohou být žíhané, žluté, růžové, červené. Co je však k nezaplacení, je fialový karafiát. Floristé nemají k dispozici mnoho květin této barvy, a proto pokud tvoří aranž v oblíbeném stylu venkova, je pro ně fialový karafiát jasnu volbou.

Není mnoho tak krásných zelených květů
Autor: Thinkstock Není mnoho tak krásných zelených květů

3. Kolik znáte zelených květů?
Stejně tak není mnoho zelených květů, přičemž světle zalená je dnes velmi oblíbenou barvou. Ve spojení s krémovou je to velmi osvěžující střídmá kombinace. Proto zelený karafiát je hitem floristů – a u této barvy vás ani nenapadne, že se jedná o karafiát.

4. Rozmanité tvary květu
Květ karafiátů je variabilní, většinou se setkáte v obchodě s plnými květy nebo s různě vroubkovanými okvětnímí plátky.

5. Přivoňte si
Všimli jste si, že kupované květiny málokdy voní? Růže ze zahrádky kolem sebe šíří omamnou vůni, zato její kolegyně, která na pult květinářství doputovala v chladicím boxu, voní málokdy. To karafiáty voní krásně, přitom jejich vůně na rozdíl třeba od lilií či šeříku není natolik omamná, aby vás doma obtěžovala.

Karafiáty se krásně hodí do venkovských aranží
Autor: Thinkstock Karafiáty se krásně hodí do venkovských aranží

6. Držáci
Pokud je karafiát správně ošetřený a kupujete ho čerstvý, vydrží vám doma 7 až 14 dní. Navíc je nenáročný, zatímco růžím byste měli měnit vodu každý den, karafiát přežije, když na výměnu vody zapomenete.

7. Cena
Určitě oceníte, že karafiáty jsou stále jedny z nejlevnějších květin.

Podívejte se na videu, co vše lze z karafiátů vykouzlit:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Krása karafiátů

reklama

Článek je zařazen v: karafiáty (Dianthus) , historie karafiátu , zahradní historie

reklama

Přečtěte si také