Zahrada

23. června 2014 05:06

redakce Prima Living

Indičtí běžci spolehlivě zlikvidují slimáky. Jak chovat toto plemeno kachny?

Hlístice, pivo a teď kachny. Bojových prostředků proti slimákům nikdy není dost. Indičtí běžci jsou kachny, kterým slimáci moc chutnají. Plže vyhledávají i pod kameny a spořádají jich opravdu hodně. Jedná se o ekologický boj se slimáky, na který nepotřebujeme žádnou chemii. Indičtí běžci sice okusují salát, ale tuhle neplechu vykompenzují tím, že se každé ráno vydají na lov slimáků!

Boj se slimáky je zdánlivě nekonečný. Při suchém počasí zalezou do země. Jen co zaprší, už zase okusují salát a květiny. Potom s evylíhnou další mladí slimáci, kteří mají pořádný hlad.

O metodách ničení slimáků se napsalo bezpočet článků. Chemický boj je drahý a navíc zasoluje půdu. Sbírání je nekonečné a biologická ochrana na větší plochy zatím ne zrovna spolehlivá (pouze v uzavřeném prostoru, jako jsou skleníky, jsou hlístice spolehlivé).

Jsou kachny účinné?

Zdeněk Štěpánek z Dolní Libchavy miluje slunečnice. Ale když mu slimáci už několik let po sobě nedopřáli obdivovat tuto květinu na vlastní zahradě, rozhodl se pro radikální řešení. Koupil si párek indických běžců. Tyto kachny patří mezi požírače slimáků a likvidují je skutečně důkladně. Najdou je bezpečně i pod kameny, ve stínu listů nebo i pod zemí. Pan Zdeněk je s jejich službou nadšen. Po mnoha letech má v současnosti na zahradě obrovité slunečnice. Indický běžec snížil počet jejich nepřátel natolik, že rostlinky stačily vyrůst.

Jak zajistit, aby kachny jedly jen slimáky

Aby indičtí běžci konzumovali výhradně slimáky, chce to určitý systém. Pan Zdeněk je krmí pouze večer, a to kvalitním krmivem. Do rána jim vyhládne a oni se pak s chutí pustí do slimáků na trávníku s ranní rosou. Jestli si myslíte, že běžec si sem tam neuzobne i něco jiného než slimáky, jste na omylu. Miluje třeba saláty, a tak tyto rostlinky pan Zdeněk raději nepěstuje. Ale rajčata, brambory nebo cibule ho nelákají.

Predátor z řad slimáků

Kromě indických běžců si na plzácích španělských dokáží pochutnat i slimáci největší. Tygrovaní slimáci žerou nejen příslušníky vlastního druhu, ale také plzáky. Pokud bychom ale doufali, že nám pomohou se plzáků zbavit, jsme na omylu. Jejich počty nejsou dostatečně velké. Navíc pokud bychom je měli na zahradě společně s kachnami, jejich apetit se bude míjet účinkem. Indičtí běžci totiž žerou všechny druhy slimáků, nedělí je na ty hodné a špatné...

Zdroj: Markéta Žídková

Sdílejte článek

Přečtěte si také