Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Tahle kachna spolehlivě zlikviduje slimáky

Hlístice, pivo a teď kachny. Bojových prostředků proti slimákům nikdy není dost.
Vydáno: 23.06.2014
Máte-li větší zahradu a nestačíte sbírat slimáky, zkuste to s běžcem indickým
Máte-li větší zahradu a nestačíte sbírat slimáky, zkuste to s běžcem indickým Autor: Zdeněk Štěpánek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

První vlnu slimáků na zahrádkách máme za sebou. Teplé a suché počasí je dočasně zahnalo do země, ale jen co nastoupí chladnější ráz počasí a deště, vylíhne se z vajíček druhá generace slizkých nepřátel a znovu zaútočí na naši zeleninu i květiny.

O metodách jejich ničení se napsalo bezpočet článků. Chemický boj je drahý a navíc zasoluje půdu. Sbírání je nekonečné a biologická ochrana na větší plochy zatím ne zrovna spolehlivá (pouze v uzavřeném prostoru, jako jsou skleníky, jsou hlístice spolehlivé).

V Běžci indickém získáte nejen pomocníka, ale i kamaráda Foto: Zdeněk Štěpánek

V běžci indickém získáte nejen pomocníka, ale i kamaráda. Foto: Zdeněk Štěpánek

 

Zdeněk Štěpánek z Dolní Libchavy miluje slunečnice. Ale když mu slimáci už několik let po sobě nedopřáli obdivovat tuto květinu na vlastní zahradě, rozhodl se pro radikální řešení. Koupil si párek běžců indických. Tyto kachny patří mezi požírače slimáků a likvidují je skutečně důkladně. Najdou je bezpečně i pod kameny, ve stínu listů nebo i pod zemí. Pan Zdeněk je s jejich službou nadšen. Po mnoha letech má v současnosti na zahradě obrovité slunečnice. Běžec indický snížil počet jejich nepřátel natolik, že rostlinky stačily vyrůst.

Běžec indický je věrný jako pejsek. Je to tvor velice společenský Foto: Zdeněk Štěpánek

Běžec indický je věrný jako pejsek. Je to tvor velice společenský. Foto: Zdeněk Štěpánek

 

Aby běžci indičtí konzumovali výhradně slimáky, chce to určitý systém. Pan Zdeněk je krmí pouze večer, a to kvalitním krmivem. Do rána jim vyhládne a oni se pak s chutí pustí do slimáků na trávníku s ranní rosou. Jestli si myslíte, že běžec si sem tam neuzobne i něco jiného než slimáky, jste na omylu. Miluje třeba saláty, a tak tyto rostlinky pan Zdeněk raději nepěstuje. Ale rajčata, brambory nebo cibule ho nelákají.

Marta Pawlicová

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama