návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Tygr mezi slimáky žere invazivní plzáky španělské. Slimák největší tak chrání naše zahrady

Simona Sedláčková , Vydáno: 02.09.2021
Opravdový obr mezi slimáky patří mezi naše domácí druhy a za oběť mu často padnou drobnější a nemocné kusy jiných slimáků. Ne že by slimák největší neochutnával i naši zeleninu na zahradě, ale chová se agresivně i vůči invazivním plzákům španělským, kteří zahrádkáře a jejich zahrady trápí zdaleka nejvíce.

reklama

Deštivější léto přináší kromě vítané vláhy i několik nepříjemností a jednou z nich jsou přemnožení slimáci a plzáci. Na zahradách se ve velkém množství objevují hlavně invazivní plzáci španělští, na jejichž likvidaci existuje bezpočet účinných a méně fungujících rad a doporučení. Především těsně po dešti však můžete na trávníku nebo mezi záhony objevit i velké a barevně výrazné slimáky největší, které poznáte na první pohled, podle jejich tygrovaného maskování.

Slimák největší (Limax maximus)
Autor: iStock Slimák největší (Limax maximus)

Slimák největší (Limax maximus)

Suchozemský plž z čeledi slimákovitých (Limacidae) patří mezi naše domácí druhy slimáků, a i když také způsobuje škody na rostlinách i na uskladněném ovoci a zelenině, tak ztráty jím způsobené jsou daleko menší než škody způsobené plzákem španělským. Naopak, slimák největší funguje jako ochrana proti plzákům španělským, protože je požírá jako ostatně i všechny další druhy plžů i drobných a poraněných jedinců svého druhu.

Slimák největší se běžně vyskytuje po celé Evropě, ale i v Severní Americe či Asii.

Slimák největší (Limax maximus)
Autor: iStock Slimák největší (Limax maximus)

Jak poznáte slimáka největšího

Tento plž měří často až 15 cm, je světle šedý až béžový s 2–3 tmavými hnědými pruhy nebo s několika řadami tmavých skvrn či spíše čar. Díky tomuto výraznému zbarvení se mu i občas říká slimák leopardí.

Je zajímavé, že ačkoliv se slimákům běžně lidově říká šneci bez ulit, i slimák největší svou ulitu má. Je to však jen malá schránka, skrytá pod pláštěm.

Netradiční páření slimáků největších

Slimáci jsou hermafroditi, což znamená, že mají samčí i samičí pohlavní orgány a při páření tedy dochází k jejich vzájemnému oplození.

Slimáci největší se při páření spolu spirálovitě propletou. Na důvod tohoto neobvyklého chování existuje několik odborných názorů. Možná se dokonce jedná o jistý druh sexuálního násilí.

Slimák největší (Limax maximus)
Autor: iStock Slimák největší (Limax maximus)

Slimák největší není zákonem chráněný

Vzhledem k tomu, že ani slimák největší není nijak chráněný zákonem, je jen na vás, jestli ho při svých výpravách za slizkými zahradními predátory ušetříte nebo budete zacházet se všemi slimáky a plzáky stejně. Ostatně takový indický běžec, plemeno kachny, které dokáže zatočit se slimáky nejlépe, si také nevybírá. 

Na druhou stranu i mezi plži lze skutečně nalézt chráněný druh, modranku karpatskou (Bielzia coerulans). Jedná se o karpatský endemit, velmi vzácný, který můžete potkat v listnatých a smíšených lesích Beskyd, Bílých Karpat, Jeseníků a na Králickém Sněžníku. Pokud modranku uvidíte, poznáte ji spolehlivě podle skutečně modré, fialové až tyrkysové barvy.

Modranka karpatská (Bielzia coerulans)
Autor: iStock Modranka karpatská (Bielzia coerulans)

Slimáci každoročně trápí snad všechny zahrádkáře i zahradníky. Nejhorší je plzák španělský!

Seznamte se, plzák španělský aneb Proč se těmhle slimákům u nás tak dobře daří

Plzák španělský: Proč se tomuhle slimákovi u nás tak líbí?

23 tipů a rad, jak vyhnat slimáky ze zahrady

23 rad, tipů a triků, jak vyhnat slimáky ze zahrady

Vaječné skořápky poslouží jako přírodní výživa pro rajčata: v době vegetace zhruba jednou za měsíc přidáme najemno mleté nebo rozmixované skořápky buď do zálivky, nebo je nasypeme okolo rostlin

Vaječné skořápky vyživují rajčata, chrání před slimáky a můžete je použít jako květináčky

Zlikvidují nám letos slimáci úrodu zeleniny a ovoce?

Zlikvidují letos slimáci úrodu? Vlhké a chladné jaro 2021 nevěstí nic dobrého

reklama

Článek je zařazen v: Slimák největší (Limax maximus) , Modranka karpatská (Bielzia coerulans) , plž , jak bojovat , škůdci , plzák španělský (Arion lusitanicus či Arion vulgaris)

reklama

Přečtěte si také