reklama

Tygr mezi slimáky žere invazivní plzáky španělské. Slimák největší tak chrání naše zahrady

Simona Sedláčková
2. září 2021
Opravdový obr mezi slimáky patří mezi naše domácí druhy a za oběť mu často padnou drobnější a nemocné kusy jiných slimáků. Ne že by slimák největší neochutnával i naši zeleninu na zahradě, ale chová se agresivně i vůči invazivním plzákům španělským, kteří zahrádkáře a jejich zahrady trápí zdaleka nejvíce.
reklama

Deštivější léto přináší kromě vítané vláhy i několik nepříjemností a jednou znich jsou přemnožení slimáci a plzáci. Na zahradách se ve velkém množství objevují hlavně invazivní plzáci španělští, na jejichž likvidaci existuje bezpočet účinných a méně fungujících rad a doporučení. Především těsně po dešti však můžete na trávníku nebo mezi záhony objevit i velké a barevně výrazné slimáky největší, které poznáte na první pohled, podle jejich tygrovaného maskování.

Slimák největší (Limax maximus)

Suchozemský plž zčeledi slimákovitých (Limacidae) patří mezi naše domácí druhy slimáků, a i když také způsobuje škody na rostlinách i na uskladněném ovoci a zelenině, tak ztráty jím způsobené jsou daleko menší než škody způsobené plzákem španělským. Naopak, slimák největší funguje jako ochrana proti plzákům španělským, protože je požírá jako ostatně i všechny další druhy plžů i drobných a poraněných jedinců svého druhu.

Slimák největší se běžně vyskytuje po celé Evropě, ale i vSeverní Americe či Asii.

Jak poznáte slimáka největšího

Tento plž měří často až 15 cm, je světle šedý až béžový s2–3 tmavými hnědými pruhy nebo sněkolika řadami tmavých skvrn či spíše čar. Díky tomuto výraznému zbarvení se mu i občas říká slimák leopardí.

Je zajímavé, že ačkoliv se slimákům běžně lidově říká šneci bez ulit, i slimák největší svou ulitu má. Je to však jen malá schránka, skrytá pod pláštěm.

Netradiční páření slimáků největších

Slimáci jsou hermafroditi, což znamená, že mají samčí i samičí pohlavní orgány a při páření tedy dochází kjejich vzájemnému oplození.

Slimáci největší se při páření spolu spirálovitě propletou. Na důvod tohoto neobvyklého chování existuje několik odborných názorů. Možná se dokonce jedná o jistý druh sexuálního násilí.

Slimák největší není zákonem chráněný

Vzhledem ktomu, že ani slimák největší není nijak chráněný zákonem, je jen na vás, jestli ho při svých výpravách za slizkými zahradními predátory ušetříte nebo budete zacházet se všemi slimáky a plzáky stejně. Ostatně takový indický běžec, plemeno kachny, které dokáže zatočit se slimáky nejlépe, si také nevybírá.

Na druhou stranu i mezi plži lze skutečně nalézt chráněný druh, modranku karpatskou (Bielzia coerulans). Jedná se o karpatský endemit, velmi vzácný, který můžete potkat vlistnatých a smíšených lesích Beskyd, Bílých Karpat, Jeseníků a na Králickém Sněžníku. Pokud modranku uvidíte, poznáte ji spolehlivě podle skutečně modré, fialové až tyrkysové barvy.

Slimáci každoročně trápí snad všechny zahrádkáře i zahradníky. Nejhorší je plzák španělský!

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama