Vyvýšené záhony zlepší úrodu, zabrání bolestem zad a ochrání rostliny před slimáky. Jak o ně pečovat?

Vyvýšené záhony nejsou v zahradnické historii žádnými nováčky. Ve starých anglických zahradách byly už dávno velmi oblíbené a známé jsou i z mnoha klášterních zahrad. Musíte se jenom připravit na trochu pracné zakládání, pak už půjde pěstování jako po másle. Na vyvýšených záhonech můžete pěstovat květiny i zeleninu a nejlépe obojí dohromady.

Materiál na vyvýšený záhon

Nejprve si zvolte materiál na vybudování stěn. Záhony můžete postavit z prken, cihel, moderních gabionů, ztraceného bednění, z proutí nebo i z přírodního kamene. Oblíbené vyřazené železniční pražce však raději nepoužívejte. Jsou napuštěné chemikáliemi, které by se dostaly do půdy a pak do vaší zeleniny. Pozor dejte i při použití dřevěných palet. Některé bývají chemicky ošetřené. Poznáte je tak, že jsou označeny písmeny MB (metalbromid).

Velikost vyvýšeného záhonu

Výška vyvýšeného záhonu se většinou pohybuje mezi 50–70 cm, ale může být samozřejmě i vyšší, zvláště pokud se ze zdravotních důvodů těžko ohýbáte. Šířku volte tak, abyste mohli pohodlně dosáhnout do středu záhonu. Délka je samozřejmě libovolná podle daného prostoru a potřeb. Důležitá je i šířka cestiček mezi záhony, ideálně 60–80 cm. Cestičky můžete vysypat kamínky, zamulčovat nebo zatravnit.

Jak naplnit vyvýšený záhon

Na samé dno položte chovatelské pletivo s malými oky, abyste zabránili škůdcům, jako jsou hryzci, dostat se k vaší zelenině či květinám. Na pletivo vyskládejte obyčejný papírový karton a na něj položte silné větve, například z jarního prořezu stromů. Pak nasypte tři vrstvy, každá by měla zabrat jednu třetinu výšky. Nejprve dřevěnou štěpku, pak kompost a můžete přidat i zbytky zeleniny a ovoce, slámu, listí a trávu. Nakonec přidejte substrát s vyšším obsahem kokosových vláken. Je samozřejmé, že obsah záhonu se bude postupně sesedat. Proto je nutné, každý rok na jaře doplnit kompost a dosypat substrát nebo jej můžete rovnou vyměnit za nový.

Jak na slimáky

Můžete sypat okolo rostlin granule proti slimákům, ale jako velmi účinná se ukázala i mechanická zábrana okolo celého záhonu. Okraje především dřevěných vyvýšených záhonů můžete ještě opatřit ochrannými okraji z plechu, ohnutými tak, aby je slimáci přes ostrý okraj nemohli tak snadno přelézt.

Nevýhoda vyvýšených záhonů

Především u dřevěných vyvýšených záhonů dochází k většímu odpařování vody. Proto je dobré, doplnit záhony například o podpovrchové zavlažování.

Zdroj: https://www.vyvysene-zahony.cz/cim-se-plni/; https://www.bydlimenazahrade.net/l/cim-plnit-vyvysene-zahony-a-proc/

Sdílejte článek

Přečtěte si také