reklama

Vyvýšené záhony zlepší úrodu, zabrání bolestem zad a ochrání rostliny před slimáky. Jak o ně pečovat?

redakce Prima Zoom
21. dubna 2019
Vyvýšené záhony nejsou v zahradnické historii žádnými nováčky. Ve starých anglických zahradách byly už dávno velmi oblíbené a známé jsou i z mnoha klášterních zahrad. Musíte se jenom připravit na trochu pracné zakládání, pak už půjde pěstování jako po másle. Na vyvýšených záhonech můžete pěstovat květiny i zeleninu a nejlépe obojí dohromady.
reklama

Materiál na vyvýšený záhon

Nejprve si zvolte materiál na vybudování stěn. Záhony můžete postavit zprken, cihel, gabionů, ztraceného bednění, zproutí nebo i zpřírodního kamene. Oblíbené vyřazené železniční pražce však raději nepoužívejte. Jsou napuštěné chemikáliemi, které by se dostaly do půdy a pak do vaší zeleniny. Pozor dejte i při použití dřevěných palet. Některé bývají chemicky ošetřené. Poznáte je tak, že jsou označeny písmeny MB (metalbromid).

Velikost vyvýšeného záhonu

Výška vyvýšeného záhonu se většinou pohybuje mezi 50-70 cm, ale může být samozřejmě i vyšší, zvláště pokud se ze zdravotních důvodů těžko ohýbáte. Šířku volte tak, abyste mohli pohodlně dosáhnout do středu záhonu. Délka je samozřejmě libovolná, podle daného prostoru a potřeb. Důležitá je i šířka cestiček mezi záhony, ideálně 60-80 cm. Cestičky můžete vysypat kamínky, zamulčovat nebo zatravnit.

Jak naplnit vyvýšený záhon

Na samé dno položte chovatelské pletivo smalými oky, abyste zabránili škůdcům, jako jsou hryzci, dostat se kvaší zelenině či květinám. Na pletivo vyskládejte obyčejný papírový karton a na něj položte silné větve, například zjarního prořezu stromů. Pak nasypte tři vrstvy, každá by měla zabrat jednu třetinu výšky. Nejprve dřevěnou štěpku, pak kompost a můžete přidat i zbytky zeleniny a ovoce, slámu, listí a trávu. Nakonec přidejte substrát svyšším obsahem kokosových vláken. Je samozřejmé, že obsah záhonu se bude postupně sesedat. Proto je nutné, každý rok na jaře doplnit kompost a dosypat substrát, nebo jej můžete rovnou vyměnit za nový.

Jak na slimáky

Můžete sypat okolo rostlin granule proti slimákům, ale jako velmi účinná se ukázala i mechanická zábrana okolo celého záhonu.

Nevýhodavyvýšených záhonů

Především u dřevěných vyvýšených záhonů dochází květšímu odpařování vody. Proto je dobré, doplnit záhony například o podpovrchové zavlažování.

Text: Simona Bauer

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama