návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vyvýšené záhony zlepší úrodu, zabrání bolestem zad a ochrání rostliny před slimáky. Jak o ně pečovat?

Vydáno: 21.04.2019
Vyvýšené záhony
Autor: istockphoto.com Vyvýšené záhony
Vyvýšené záhony nejsou v zahradnické historii žádnými nováčky. Ve starých anglických zahradách byly už dávno velmi oblíbené a známé jsou i z mnoha klášterních zahrad. Musíte se jenom připravit na trochu pracné zakládání, pak už půjde pěstování jako po másle. Na vyvýšených záhonech můžete pěstovat květiny i zeleninu a nejlépe obojí dohromady.

reklama

Materiál na vyvýšený záhon

Nejprve si zvolte materiál na vybudování stěn. Záhony můžete postavit z prken, cihel, gabionů, ztraceného bednění, z proutí nebo i z přírodního kamene. Oblíbené vyřazené železniční pražce však raději nepoužívejte. Jsou napuštěné chemikáliemi, které by se dostaly do půdy a pak do vaší zeleniny. Pozor dejte i při použití dřevěných palet. Některé bývají chemicky ošetřené. Poznáte je tak, že jsou označeny písmeny MB (metalbromid).

Vyvýšené záhony z proutí
Autor: istockphoto.com Vyvýšené záhony z proutí

Velikost vyvýšeného záhonu

Výška vyvýšeného záhonu se většinou pohybuje mezi 50-70 cm, ale může být samozřejmě i vyšší, zvláště pokud se ze zdravotních důvodů těžko ohýbáte. Šířku volte tak, abyste mohli pohodlně dosáhnout do středu záhonu. Délka je samozřejmě libovolná, podle daného prostoru a potřeb. Důležitá je i šířka cestiček mezi záhony, ideálně 60-80 cm. Cestičky můžete vysypat kamínky, zamulčovat nebo zatravnit.

Vyvýšené záhony usnadní práci
Autor: istockphoto.com Vyvýšené záhony usnadní práci

Jak naplnit vyvýšený záhon

Na samé dno položte chovatelské pletivo s malými oky, abyste zabránili škůdcům, jako jsou hryzci, dostat se k vaší zelenině či květinám. Na pletivo vyskládejte obyčejný papírový karton a na něj položte silné větve, například z jarního prořezu stromů. Pak nasypte tři vrstvy, každá by měla zabrat jednu třetinu výšky. Nejprve dřevěnou štěpku, pak kompost a můžete přidat i zbytky zeleniny a ovoce, slámu, listí a trávu. Nakonec přidejte substrát s vyšším obsahem kokosových vláken. Je samozřejmé, že obsah záhonu se bude postupně sesedat. Proto je nutné, každý rok na jaře doplnit kompost a dosypat substrát, nebo jej můžete rovnou vyměnit za nový.

Vyvýšené záhony z cihel
Autor: Pinterest.com Vyvýšené záhony z cihel

Jak na slimáky

Můžete sypat okolo rostlin granule proti slimákům, ale jako velmi účinná se ukázala i mechanická zábrana okolo celého záhonu.

Vyvýšené záhony se zábranou proti slimákům
Autor: Pinterest.com Vyvýšené záhony se zábranou proti slimákům

Nevýhoda vyvýšených záhonů

Především u dřevěných vyvýšených záhonů dochází k většímu odpařování vody. Proto je dobré, doplnit záhony například o podpovrchové zavlažování.

Vyvýšené záhony z prken
Autor: istockphoto.com Vyvýšené záhony z prken

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: vyvýšené záhony , ze dřeva , z prken , z proutí , z cihel , z gabionů , ze ztraceného bednění , proti slimákům , zvýšení úrody , pěstování zeleniny , truhlík

reklama

Přečtěte si také