Zahrada

1. června 2014 05:40

Markéta Zídková

Parazitické hlístice zlikvidují slimáky do 3 dnů. Jak je aplikovat a proč tak dobře fungují?

Predátoři slimáků

I slimáci mají své přirozené nepřátele. Jsou jimi malinkaté hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita, které můžete běžně koupit v hobby marketech nebo na internetu. Jedná se o ekologicky nezávadný boj proti slimákům. Hlístice totiž napadají jen je, žádná jiná zvířata a pro člověka jsou také neškodné. Podívejte se na video, jak s hlísticemi zacházet a jak je aplikovat.

Slimák je nepřítel každého pěstitele. Apetit tohoto tvora se dokáže postarat o úrodu, ještě než dozraje. Boj je to stoprocentně nekonečný (tedy pokud náš svět bude trvat). Zatímco místní slimáci (plzák lesní a další druhy) mají své přirozené nepřátele, proti španělským vetřelcům – plzákům španělským (Arion lusitanicus) nemá česká příroda žádnou obranu.Kromě zcela mikroskopikého parazita – hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita.

Jak hlístice bojují se slimáky

Tento mikroskopický hlíst (je velký pouhý milimetr) potřebuje ve svém larválním stadiu k dalšímu vývoji tělo slimáka. Aktivně proto slimáky vyhledává (všechny druhy slimáků), napadá je dýchacími otvory a svou přítomností je zabíjí. Slimák totiž přestane po dvou až třech dnech žrát a postupně uhyne. Hlístice pak napadají další slimáky.

Výhodou aplikace hlístic je to, že se jedná o ekologický způsob likvidace přemnožených slimáků. Nenapadají žádné jiné tvory, ani člověka či domácí mazlíčky. Lze je aplikovat kamkoliv i na zaleninu, kterou lze zároveň konzumovat.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde pro vás máme praktické rady k aplikaci hlístic v zahradě.

Další tipy na boj proti slimákům:

Sdílejte článek