Zahrada

10. dubna 2014 05:56

Markéta Zídková

Zahrádkáři, nenechte se namlsat sluníčkem. Mohou přijít mrazy

Zatím to vypadá, že se stará pranostika „březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem“ nenaplní a bude spíše nadprůměrně teplo. Ale znáte to aprílové počasí… a pak tři zmrzlí...

Pak stačí jednu noc jeden stupeň pod nulou a máte po letničkách nebo muškátech.

Asi jsme všichni namlsaní, venku teplo, chodíme v tričku nebo ve svetru a teplé počasí nás svádí k tomu, abychom rostliny v květináčích vynášeli po přezimování ven a začali se poohlížet po letničkách. Zkušenosti by nám však mohly napovědět, že ještě může přijít nečas ba přízemní mrazíky.

Dlouhodobá předpověď Českého hydrometeorologického ústavu sice říká, že "období od 7. dubna do 4. května 2014 očekáváme teplotně nadnormální", ale dlouhodobá předpověď počasí je, jak známo, věštěním z kávové sedliny (nic proti metodám získávání informací, které nevycházejí z paradigmatu současných věd). Loni na podzim se také čekalo, že letošní zima bude tuhá a nakonec žádná nebyla.

Aktuální předpověď ČHMÚ: "Období od 7. dubna do 4. května 2014 očekáváme teplotně nadnormální. Teplejší by měla být zejména první polovina období, chladnější než normál by měl být týden od 21. dubna a následně předpokládáme opět oteplení. Z hlediska množství srážek předpokládáme, že období 7. 4.–4. 5. bude nadnormální. Nejvíce srážek by mělo spadnout v týdnu od 21. dubna, ostatní týdny se budou pravděpodobně pohybovat srážkově kolem hranice normálních a nadnormálních hodnot."

Proto na zahradě pokračujte ve výsadbě ovocných keřů a stromů, sázejte brambory, ale na letničky či choulostivé trvalky, které jste měli přes zimu doma, si zatím nechte zajít chuť.

Pankrác, Servác a Bonifác – 12., 13. a 14. května

Až koncem dubna vysaďte převislé balkónovky a lobelky, které jsou odolnější. Ale s rajčaty, hvozdíky, jiřinkami, muškáty i letničkami počkejte opravdu až po třech zmrzlých, tedy po 14. květnu. (Třetí zmrzlý – Bonifác – slaví svátek sice 14. května, ale kritické období trvá podle statistik až do 19. května).

Sledujte nás i na Facebooku na Prima Living.

I tak mějte připravenou netkanou textílii na zakrytí těch rostlinek, které jste vysázeli, a sledujte předpověď počasí. Tři zmrzlí muži jsou jevem, který souvisí s polohou a intenzitou tlakových útvarů nad Atlantikem, a tak lze tři dny dopředu spolehlivě předpovědět příchod mrazíků. Pak je vhodné i květiny v květináčích přenést zase zpět dovnitř.

(mar)


Přečtěte si také