Okrasná zahrada

26. dubna 2021 05:45

Markéta Zídková

Kde se vzaly černé tulipány? Vyšlechtit je trvalo staletí...

Za vlast tulipánů je dnes považované Holandsko. Tato rostlina však pochází z Asie a do Evropy přišla přes pražský královský dvůr.

Když první Habsburk Ferdinand usedl v roce 1526 na český trůn, začal zvelebovat Pražský hrad. Poté, co se stal i císařem, dostal jako dar mimo jiné několik cibulek vzácné rostliny z daleké Asie.

Ty směřovaly do nově založené zahrady podél Jeleního příkopu na Pražském hradě. V druhé polovině 16. století tak v Evropě poprvé vykvetly tulipány, které se až v 17. století dostaly do Holandska.

Cibulky tulipánů způsobily ekonomickou krizi

Tulipány, to byl v 17. století luxus, který zahýbal evropskými dějinami. Ceny cibulek se šplhaly do astronomické výše, až tato komodita stála za prvním krachem burzy, který lidstvo zažilo. Pro fanoušky tulipánů se nabízejí dvě zásadní výstavy. Jednak je to v Holandsku slavný park Keukenhof, kde je každoročně vysazeno 6–7 milionů cibulovin. Tímto pohádkovým místem procházíte po stezkách, kolem nichž se objevují tváře známých osobností z tulipánů nebo třeba auta z hyacintů… Ztulipánů a dalších květinzde bývají vytvořena hotová umělecká díla.

Jak vznikly černé tulipány?

Za černou barvou tulipánů nestojí nic jiného, než touha lidí po něčem zcela výjimečném. Poprvé byl téměř černý květ vyšlechtěn v roce 1637, ale dooprady černý tulipán se odborníkům podařilo vyšlechtit až koncem 20. století.

Černé tulipány také každoročně kvetou u Prahy v Průhonickém parku. Kousek vedle je Dendrologická zahrada, kde se pravidelně koná Výstava tulipánů. Sledujte: www.dendrologickazahrada.cz

(mar)


Přečtěte si také