reklama

Zahradní trpaslíci dneska slaví svůj svátek. Milovníci je hájí, pro kritiky je to kýč

Simona Sedláčková
21. června 2022
Víte, že 21. června slavíme Mezinárodní den trpaslíků? Vyhlásila ho Fronta za osvobození zahradních trpaslíků a den má učit především tolerantnosti v zahradní architektuře. Považujete je za milou ozdobu zahrádek, nebo kýč?
reklama

Trpaslíci rozdělují především zahrádkáře, protože na zahrady trpaslíci prostě patří nejvíc, na dvě části a těžko říct, která část je větší. Jedni je milují a hrdě vystavují, druzí zatracují. V každém případě se trpaslíci na zahradách objevují. Minimálně děti je zbožňují a kolemjdoucím dokážou vyloudit úsměv na tváři. A to není málo!

Kde se vzali trpaslíci

První předkové našich trpaslíků mají svůj původ v germánských, anglosaských a skandinávských příbězích, mýtech a pověstech, ve kterých skřítkové a trollové vždy hráli různé role.

Někdy od 16. století se o sošky trpaslíků začali zajímat dokonce i slavní umělci. Velmi známé jsou sošky trpaslíků před zámkem v Novém Městě nad Metují od Matyáše Bernarda Brauna nebo postavy trpaslíků vytesané do skal v okolí Liběchova od romantického sochaře Václava Levého.

V dobách osvícenství byl však trpaslík považován spíše za známku nevkusu. Jeho čas přišel zase až s obdobím romantismu a biedermaieru, kdy se trpaslíci začali zabydlovat v městských i předměstských zahradách.

První továrna na hliněné a později i sádrové trpaslíky vznikla vroce 1878 v Gräfenrodě v Durynsku. Už tenkrát byli trpaslíci nazýváni kýčem, ale i tak se jejich obliba dále šířila, především po zahradách anglosaského světa.

Ač se vám to možná nezdá, protože se k tomu jen málokdo přizná, oblíbení jsou i dnes. Sádroví i plastoví zahradní trpaslíci se vyrábějí i prodávají ve velkém množství.

Správný trpaslík prý měří asi do šedesáti centimetrů, má červenou čepici a bílý vous, ale fantazie tvůrců je ve skutečnosti bezmezná.

Občas se stává, že se tvůrci trpaslíka zdá 60 cm prostě málo a vytvoří trpaslíka obra. Alespoň ho nikdo na rozdíl od tradičně rostlého kolegy v zahrádce nepřehlédne.

Zdroj: http://svatky.centrum.cz/svatky/vyznamne-dny/mezinarodni-den-trpasliku-115/; https://radiozurnal.rozhlas.cz/je-maly-ale-nejde-ho-prehlednout-zahradni-trpaslik-je-v-nemecku-pojem-ma-i-6235499

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: zahradatrpaslíkdekoraceMatyáš Bernard Braunsvátekkýčzahradnído zahradyVáclav Levý
reklama