reklama

Zahradní trpaslíci slaví svůj svátek. Zdobí některý i vaši zahradu?

Simona Sedláčková
21. června 2020
Víte, že 21. června slavíme Mezinárodní den trpaslíků? Vyhlásila ho Fronta za osvobození zahradních trpaslíků a den má učit především tolerantnosti v zahradní architektuře. Považujete je za milou ozdobu zahrádek, nebo kýč?
reklama

Trpaslíci rozdělují především zahrádkáře, protože na zahrady trpaslíci prostě patří nejvíc, na dvě části a těžko říct, která část je větší. Jedni je milují a hrdě vystavují a druzí zatracují. Vkaždém případě se trpaslíci na zahradách objevují a minimálně děti je zbožňují a kolemjdoucím dokážou vyloudit úsměv na tváři. A to není málo!

Kde se vzali trpaslíci

První předkové našich trpaslíků mají svůj původ vgermánských, anglosaských a skandinávských příbězích, mýtech a pověstech, ve kterých skřítkové a trollové vždy hráli různé role.

Někdy od 16. století se o sošky trpaslíků začali zajímat dokonce i slavní umělci. Velmi známé jsou sošky trpaslíků před zámkem vNovém Městě nad Metují od Matyáše Bernarda Brauna nebo postavy trpaslíků vytesané do skal vokolí Liběchova od romantického sochaře Václava Levého.

V dobách osvícenství je však trpaslík považován spíše za známku nevkusu. Jeho čas přišel zase až vobdobí romantismu a biedermaieru, kdy se trpaslíci začali zabydlovat vměstských i předměstských zahradách.

První továrna na hliněné a později i sádrové trpaslíky vznikla vroce 1878vGräfenroděvDurynsku. Už tenkrát byli trpaslíci nazývání kýčem, ale i tak se jejich obliba dále šířila, především po zahradách anglosaského světa.

Ač se vám to možná nezdá, protože se ktomu jen málokdo přizná, oblíbení jsou i dnes. Sádroví i plastoví zahradní trpaslíci se vyrábějí i prodávají ve velkém množství.

Správný trpaslík prý měří asi do šedesáti centimetrů, má červenou čepici a bílý vous, ale fantazie tvůrců je ve skutečnosti bezmezná.

Občas se stává, že se tvůrci trpaslíka zdá 60 cm prostě málo a vytvoří trpaslíka obra. Alespoň ho nikdo vzahrádce nepřehlédne, na rozdíl od tradičně rostlého kolegy.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama