reklama

11 originálních rad a receptů z roku 1947, jak použít citron jako lék

Lenka Valjentová
14. ledna 2022
Citron je oblíbené ovoce plné vitaminu C, po kterém nejčastěji sáhneme, když jsme nachlazení nebo když potřebujeme po ránu nastartovat. O léčivých účincích citronu dnes víme mnohé, ale možná si rádi přečtete, jak se používal citron jako lék před zhruba pětasedmdesáti lety. Máme pro vás devět originálních rad a dva léčivé recepty z roku 1947.
reklama

Citron se používá při vaření a pečení, ale taky jako pomocník při mnoha zdravotních potížích už od pradávna. V poslední době je velkým hitem vypít po ránu sklenici vody s čerstvě vymačkaným citronem, ale vraťme se trochu do historie citronu coby úžasného léku. V publikaci z roku 1947 s názvem Rady a pokyny pro úsporné vedení domácnosti, kterou schraňuji jako oko v hlavě a hojně využívám, se mj. dočteme: „Citronová kyselina usmrcuje bacily, bakterie a mikroby a je jako domácí přírodoléčebný prostředek nepostradatelná. Citrony, jižní nakyslé ovoce plné šťávy, slouží k úpravě léčivé limonády.“

8 originálních rad z roku 1947, jak použít citron jako lék

 1. Horká, medem přislazená citronová limonáda je u většiny chorob z nachlazení nejlepším podněcovatelem pocení.
 2. Studená citronová limonáda smíšená jen s trochou poctivé malinové šťávy je nejlepším nápojem pro nemocné horečkou.
 3. Citronová šťáva vodou slabě zředěná je nejlepším prostředkem ke kloktání u hniloby úst, bolestech zubních, zánětů krčních, kašli, chraptivosti, záškrtu a bolení v krku nebo hlenu krčním.
 4. Rovněž u očních chorob má studená citronová voda velmi léčivý účinek, jmenovitě u zánětů, otoků očí apod. A to ve způsobu omývání a obkladů.
 5. U záduchy, plicích chorob, černého kašle, prsních bolestí a zánětů průdušek působí horká citronová voda s přídavkem trochy dobrého rumu a sladového cukru nebo medu zmírňujícím způsobem.
 6. Citronová šťáva z jednoho citronu v hrnku teplé vody je výborný prostředek proti nevolnosti Nemá se však za den vypít nikdy více než než šťáva ze dvou citronů.
 7. Léčby citronovou šťávou při ledvinových a močových chorobách neprovádíme nikdy příliš silně, spíše bychom si uškodili.
 8. Ředěná citronová šťáva je dobrá při dně zaviněné kyselinou močovou nebo proti bolestem hlavy a špatnému spaní. Pokud máte nějaké zažívací problémy, použijte vodu teplou.
 9. Nemocní na plíce nebo trpící velmi silným nočním pocením měli by si časně zrána, jakmile vstanou, omývat celé tělo studenou citronovou vodou, na to by se měli studenou vodou odrhnout.

Základní léčivá citronová limonáda

Ingredience

 • 2 až 3 citrony
 • 1 l vody

Příprava

Omyté citrony nakrájíme na plátky, zalijeme vodou a necháme den vylouhovat. Slijeme skrz sítko.

Dobrý léčivý nápoj z citronu a pomeranče

Ingredience

 • 1 citron
 • 1 pomeranč
 • 1 l vroucí vody
 • 1 lžička medu nebo 2 lžičky bílého vína

Příprava

Citron a pomeranč omyjeme a rozkrojíme na čtvrtiny, zalijeme vroucí vodou a zakryjeme. Po deseti minutách přidáme med nebo víno anebo obojí. Nápoj necháme vychladnout.

Zdroj: Rady a pokyny pro úsporné vedení domácnosti (Amalie Kožmínová s redakčním kruhem), 1947

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: nemoccitronovocereceptnachlazenímedradacitronová šťávapomerančlimonádacitron lékcitronová vodacitronová limonádacitron recepty
reklama