Balkón a terasa

3. června 2018 06:00

Tereza Javorová

DIY: 7 tipů na originální zahradní nábytek. Vyrobte si pohodlné posezení za pár korun!

Za zahradní nábytek nemusíte utrácet horentní sumy. Stačí popustit uzdu fantazii a zkusit pracovat s tím, co máte zrovna k dispozici.

Počasí letos zatím víc než předchozí roky přeje milovníkům pobytu venku. Je jedno, jestli zahradu využíváte výhradně klenošení, kzábavě sdětmi nebo spíše kpěstování květin či zeleniny. Ve všech případech určitě oceníte pohodlný koutek, kde si vklidu a s chutí vypijete kávu nebo povečeříte. Pokud se venkovní posezení teprve chystáte zařídit, přinášíme malou inspiraci, jak se do toho pustit bez velkých výdajů.

1/ Romantika k zavěšení

Skvělý nápad, jak využít skákací plochu trampolíny, která někde vkoutě vaší zahrady čeká na odklizení. Zespodu ji vyztužte, na okraj vpravidelných odstupech provlékněte stejně dlouhá lana, nahoře je navlečte do dostatečně pevného oka a zavěste třeba do koruny velkého stromu. Útulný domek dotáhnete kdokonalosti za pomoci kusu staré celty a několika pohodlných polštářků.

Něco takového nekoupíte, visutý stan budete muset vašim dětem prostě vyrobit. Foto: Pinterest.com/GreenRony

2/ Na knihu či na květinu

Stolek stoprocentně patří ke každému venkovnímu posezení. Ne vždy ale musíte kvůli jeho pořízení utrácet, ne vždy musí vypadat stejně jako stolek, který máte doma vobýváku. Nejdřív se poohlédněte ve sklepě nebo třeba na půdě, třeba objevíte něco, zčeho praktickou odkládací plochu vykouzlíte…

V tomto případě to byl starý sud. Vynalézavý majitel ho trochu vyčistil a uprostřed rozřízl. Foto: Pinterest.com/Simona Ganea

3/ Vytuněný servírovací stolek

Venku chutná a stolování si užijeme daleko lépe, když budeme mít všechno potřebné u ruky. Toto byl původně úplně běžný servírovací stolek, jeho majitel – milovník stolování na zahradě a zároveň šikovný kutil – ho doladil knaprosté dokonalosti. Všimněte si tyčky na přehození utěrky nebo ručníku a úprav vhorní části, díky nimž je možné zavěsit sklenice nebo otvírák.

Servírovací stolek nebo venkovní bar bude praktickým doplňkem venkovního posezení. Foto: Pinterest.com/PJ Feinstein

4/ Trocha pohodlí

Vneste do venkovního prostoru také barvy a něco měkkého pod záda nebo pod hlavu. Takovéhle polštáře můžete celkem jednoduše ušít ze starých, už nepotřebných Ikea koberečků.

Polštáře jsou nejlevnějším způsobem, jak venkovní posezení stylově doladit. Neváhejte je vyměnit, když budete mít pocit, že už jsou okoukané. Foto: Pinterest.com/Better Homes & Gardens

5/ Stolek súložným prostorem

Při plánování doporučujeme vycházet ztoho, co najdete mezi odloženými předměty na půdě nebo ve sklepě. Základem tohoto stolku může být škopek, ve kterém se kdysi mylo nádobí nebo stará plechová vanička. Když objevenou nádobu umístíte pod vhodnou desku dnem dolů, získáte praktický úložný prostor.

Do stolku s úložným prostorem můžete schovávat časopisy, společenské hry nebo třeba polštářky. Foto: Pinterest.com/Lauren Madsen

6/ Betonová inspirace

Zbyl vám stavební materiál a zatím sním nemáte žádné další plány? Pusťte se do výroby podobné zahradní lavičky. Tvárnice spojte lepidlem na beton a natřete je barvou vhodnou pro exteriéry. Pak už stačí do postraních otvorů zasunout stejně dlouhé dřevěné hranoly (taktéž ošetřené, například impregnační lazurou).

Běžně dostupný stavební materiál může posloužit i k výrobě zahradního nábytku. Foto: Pinterest.com/GreenRony

7/ Staré dobré palety

Dřevěné palety jsou pro každého kutila úplným požehnáním. Jsou skvělé pro interiér, ale samozřejmě i na zahradu či terasu. Za pár korun znich vykouzlíte sedačku, stolek či pohodlnou pohovku. Nebo byste se rádi pohoupali pod korunou vzrostlého stromu?

Podobnému poležení ve stínu asi málokdo odolá. Foto: Pinterest.com/Liz Stanley

(br)

Další články:


Přečtěte si také