návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zahrádka à la Provence? Zvládnete ji s francouzskou elegancí i na malém prostoru

skrivaa , Vydáno: 09.05.2018
Také milujete francouzský styl?
Autor: istock.com Také milujete francouzský styl?
Starousedlíci v Provence prý říkají, že nevidí důvod cestovat, když je to u nich nejhezčí na světě. Souhlasíte s tím? Pokud ano, vneste kousek jihofrancouzského ráje i do své zahrady.

reklama

Nemáme moře ani věčně horké slunce, ale přesto to půjde, nebojte se! Jihofrancouzskou Provence můžete mít přímo u nosu. Jde o celkové pojetí a dekorace, které k vám tuhle romantiku přinesou.

Pokud se budete držet čistého stylu, vezměte to z gruntu. Nemá cenu dělat zahradu à la Provence, když vám na ní straší plastový nábytek a trpaslík po babičce. Naopak letitý skleník se svou zašlou slávou se vám bude hodit stejně jako stařičká kovaná mříž nebo dávná studna. Nedávejte vale ani dřevěným či kovovým lavičkám nebo romantickému altánu, který už padá na stranu. To všechno se může hodit.

Jde totiž o kulisy – jako na divadle. Proto nemusíte mít ani vzrostlý sad ani velkou květinovou zahradu a půjde to. Řekněme si tedy, co vám provensálskou zahradu určitě vykouzlí:

Barvy květin

Žádná nudná celozelená zahrada. Ať kvete všemi barvami a dominuje jí modrá! Vysaďte levanduli, petúnie, azalky, moře hortenzií a růží. Dbejte na to, aby vlhkomilné rostliny byly více ve stínu a teplomilné na slunečných stanovištích.

Bylinková zahrádka

Co by bez bylinek byla letní kuchyně? Nuda. Proto se toho nebojte a dejte vyniknout květináčům, truhlíkům a záhonkům se šalvějí, tymiánem, rozmarýnem, bazalkou, saturejkou, pažitkou…

Pěstujte bylinky originálně!

INSPIRACE: Nemáte květináč? 12 originálních způsobů, jak pěstovat bylinky na balkoně

Terakota

Květináče jsou báječné a hodí se i do malého prostoru! Vybírejte hliněné, terakotové, s glazurou i bez, použijte na rostliny proutěné koše nebo klidně i starý hliněný hrnec nebo vědro. Jde o rustikálnost a spontánnost. Klidně je postavte kam libo, dají se báječně stěhovat a vytvoří vám zahradu i na balkoně.

istock-535932661 Foto:  Foto: istock.com

Zídka a kámen

Jestli máte alespoň kousíček místa, zkuste kamennou zídku. Nemusí být velká ani užitečná, ale okamžitě vás přenese do jižní Francie a jejích starobylých zahrad. Jestli nezbývá místo na zídku, zkuste zahrádku oživit třeba alespoň separátními dekorativními kameny a balvany.

Citrusy

Samozřejmě, že až po zmrzlých mužích a ještě lépe až v červnu. Ale jakmile někam dáte pár citronovníků, nebo keříků s meruňkami, bude o provensálskou atmosféru postaráno. Třeba budete mít i úrodu, ale nezapomeňte, že v našich podmínkách jde jen o čistě letní záležitost.

Citrusová vůně nemůže u vás doma přes léto chybět.

Provoňte si domov i pokrmy citrusovou vůní. Tyhle bylinky si hravě vypěstujete v květináči

Nábytek

Na zahradním nábytku v tomto případě opravdu záleží! Nic těžkého a robustního, prosíme! Zahradní nábytek musí být lehký a romantický, s nádechem nostalgie, slunce a moře poblíž. Slušet mu bude i jemná patina a nesourodost. Klidně vytáhněte ven proutěné vyplétané křeslo, natřete dřevěný stolek na bílo a židle mohou být každá jiná, jen ať připomínají prázdniny na venkově.

istock-501836771 Foto: Foto: istock.com

Dekorace

Rozjeďte fantazii na plné obrátky! Ať jsou tu houpací sítě, venkovní svícny, stará kovaná mříž, po které s vám budou pnout růže, nebo historické kolečko, ze kterého uděláte květináč pro levandule nebo rajčata! Nezapomeňte na textilie z plátna, bavlny a lnu, klidně vyšívané, pruhované nebo čistě bílé.

istock-848779318 Foto: Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Jak využít balkon na maximum?

Léto na balkoně: Zahradu nepotřebujete. 5 tipů, jak si užít slunce, relax i pěstování

 

Proměňte svůj balkon!

INSPIRACE: Proměňte svůj balkon či lodžii v nádherné letní posezení! 16 nápadů, jak na to

Anglická zahrada má své kouzlo

Anglická zahrada u vás doma: 10 tipů, které přivábí staré dobré časy

Malá zahrada má velké využití

10 triků, jak co nejlépe využít malou zahrádku ve městě. Pěstujte, odpočívejte, dekorujte

reklama

Článek je zařazen v: zahrada , styl , levandule , Francie , domov , elegance , zahrádka , Provance , francouzský styl

reklama

Přečtěte si také