Bydlení

28. května 2018 06:01

Matouš Hartman

Léto na balkoně: Zahradu nepotřebujete. 5 tipů, jak si užít slunce, relax i pěstování

Balkon může nahradit zahrádku. Dá se na něm pěstovat zelenina i květiny. Poslouží pro odpočinek a v letních měsících rozšíří váš byt. Tak se pochlubte rozkvetlým balkonem a užijte si teplé počasí, aniž byste museli do parku.

Venkovní jídelna

Když se udělá hezky, není nic lepšího a chutnějšího než jíst venku. Pokud se vám na balkon vejde stoleček a dvě židle, udělejte si jídelnu s výhledem. Jestli vlastníte větší balkon, tak připravte večeři pro přátele, a když si troufnete, můžete zkusit i grilovat. Ale pozor, aby to sousedům nevadilo. Navíc se takový jídelní kout může proměnit i v odpočívárnu nebo zašívárnu.

Dejte si na balkoně večeři s rodinou nebo s přáteli. Foto: istock.com

Druhý obývák

Pokud chcete venku jen lenošit, udělejte si balkon co nejhezčí. Vytvořte z něj druhý menší obývací pokoj, kde bude všechno, co potřebujete, abyste si užili líná odpoledne. Nemusíte se omezit jen na zahradní nábytek. Zvlášť pokud má balkon stříšku, můžete si dovolit vytvořit plnohodnotný obývací pokoj. Co třeba vedle křesílka umístit malou knihovničku nebo odkládací stolek? Na podlahu balkonu můžete položit rohože nebo rovnou kobereček. Když přidáte větší rostliny v květináčích, které dodají stín, do parku už nepůjdete.

Obývací pokoj na balkoně je pro léto ideálem. Foto: istock.com

Zahrádka

Balkon může nahradit i zahrádku, ve které se dají pěstovat nejen květiny. Některé druhy zeleniny nejsou náročné na prostor nebo zeminu a můžete je pěstovat i ve stísněných podmínkách svého balkonu. Podívejte se, co všechno na balkoně můžete vypěstovat:

Květinářství

Kvetoucí balkon je snem. Jenže málokdo má na pěstování květin dostatek času. Navíc můžeme udělat mnoho chyb, které způsobí, že balkon bude připomínat spíš poušť než zahradu. Podívejte se, jak pěstovat květiny na balkoně a zbytečně nechybovat:

Bylinková zahrádka

Pokud chcete najít kompromis mezi užitkovou a okrasnou minizahrádkou, pak sáhněte po bylinkách. Vypadají hezky, krásně voní a většinou ani nejsou tak náročné na pěstování (i když udržet bazalku při životě chce opravdový um). Nepotřebují tolik prostoru, vystačí si s květináčem.

Sdílejte článek

Přečtěte si také