13. dubna 2016 06:00
Markéta ZídkováZaložte si bylinkovou zahrádku na balkoně. Stačí trocha péče a místa
Základní pravidla, aby se bylinkám dařilo a měli jste bohatou úrodu.
Jsou vcelku nenáročné, ale hlavně je dobré mít je pěkně po ruce při vaření. Do pěstování bylinek se můžete klidně pustit i bez zahrady – na balkoně nebo dokonce jen na okenním parapetu.
Vlastní voňavou zahrádku si skutečně můžete dopřát s minimem prostoru. Pro to, aby čerstvé bylinky byly vždy k dispozici, postačí truhlík, petrželák nebo pár květináčků třeba na okenním parapetu. Šťastným majitelům balkonů, kteří na nějaký ten centimetr koukat nemusejí, doporučujeme vybírat spíše větší nádoby, aby měly kořeny bylinek dostatek místa a rostliny byly stabilnější. Pamatujte, že čím vyšší rostlina, tím větší květináč – pro bylinku, která bude mít v dospělosti zhruba 50 cm, zvolte květináč o průměru alespoň 20 cm. Místo plastových nádob pořiďte raději prodyšné hliněné, starosti se zálivkou můžete alespoň částečně vyřešit samozavlažovacím systémem. Velkou hlavu si nemusíte dělat ani s půdou. Stačí běžný substrát smíchaný s trochou písku a s kamínky na dně květináče. Pořídit ale můžete i zeminu určenou speciálně pro pěstování bylinek.
Slunce, voda, vzduch
Pro zdárný růst bylinek budete nezbytně potřebovat hlavně světlo a pravidelnou zálivku. Pro voňavé bylinky je ideální vzdušné místo situované na jih, ale docela dobře to půjde i bez poledního slunce. Více světla vyžadují středomořské byliny jako levandule, rozmarýna, tymián či bazalka. Mátu, pažitku nebo kerblík můžete vyzkoušet pěstovat i na méně slunných místech. Zalévejte pravidelně dešťovou nebo alespoň odstátou vodou, vyvarujte se namáčení listů a přemokření substrátu, rostliny by mohly uhnít. Nejlepší je nechat zeminu před zálivkou skoro úplně vyschnout, ideální doba pro zavlažování je ráno nebo večer. Rostlinky pravidelně zastřihujte, aby pěkně košatily, a samozřejmě je chraňte před mrazem – venkovní pěstování doporučujeme zhruba až od půlky května, víceleté bylinky určitě nezapomeňte na podzim včas přesunout dovnitř, byla by jich škoda.
Další pěstitelské tipy najdete v naší Encyklopedii.
Semínka, nebo sazeničky?
Pokud si chcete vytvořit zahrádku, která vás bude těšit celou sezonu, nespoléhejte na bylinkové květináčky ze supermarketů, rostlinky z nich jsou rychlené a většinou se nehodí pro dlouhodobější pěstování. Sazeničky nebo už vzrostlejší rostlinky kupujte raději ve specializovaných zahradnictvích nebo na farmářských trzích, i tam ale rostlinky podrobte důkladné prohlídce – určitě neberte bylinky povadlé, flekaté nebo zažloutlé, listy nezapomeňte zkontrolovat i zespodu. Pokud jste si jako zahradníci jistější v kramflecích, můžete si bylinky vypěstovat sami ze semínek. Ideální dobou pro výsev je březen, vhodným místem je světlé teplé místo na okenním parapetu; ke klíčení semen dochází při teplotě nad 20 ºC. Dávejte pozor, aby klíčící semínka nezaschla, kromě opatrného zalévání je také roste. Před přenesením květináče nebo truhlíku na balkon či za okno mladé rostlinky několik dní otužujte – přes den je přemístěte na chráněné venkovní stanoviště, na noc je zase vraťte zpátky do místnosti. Po zmrzlých už se nemusíte bát teplotních výkyvů, takže bylinky definitivně přemístěte ven, aby mohly nabírat sílu a vůni ze sluníčka. Za minimální péči se vám na talíři vrchovatě odvděčí.
(bras)
Mohlo by vás zajímat: