Barvy v interiéru

13. května 2014 05:44

Markéta Zídková

Máte doma červené stěny? Co to říká o vaší povaze?

Pokračujeme v našem barevném seriálu.

Červená je nejdiskutovanější barva, která nenechá chladným snad nikoho z nás. Jedni ji milují, druzí se jí vyhýbají. Když sáhneme hluboko do minulosti, lidé si ji od pradávna spojovali s barvou krve a nebezpečí. Ale také se říká, že je to barva šlechticů. Věděli jste, že jen šlechtici mohli v minulosti nosit boty s červeným podpatkem? Červenou můžete najít na mnoha erbech a znacích měst. Zrovna tak vše, co se spojuje s určitou noblesou, a na co chceme upozornit, bude červené. Například divadelní opony. Také bývají povětšinou z červeného sametu.

Jaké pocity v nás červená vyvolává? Jak působí na naši psychiku?

Říká se, že značí lásku i nenávist. Proto na ni máme tak protichůdné názory. Vyjadřuje také žádostivost, vášeň, ale i agresivitu a nebezpečí. Červenou můžeme například v dopravním značení vyjadřovat zakázané. Červená je barvou jasných signálů. Proto ti z nás, kteří ji používáme, ať už na sobě nebo v interiéru, jasně chceme na něco upozornit.

Červená je velmi energickou barvou, zvyšuje naši aktivitu, zvyšuje tep – a dokonce zvyšuje i počet mrknutí oka! Je barvou, kterou řadíme jednoznačně mezi teplé barvy.

Použití v interiéru:

Často slýchávám, že červená je moc agresivní a pozor na ni v ložnici. Ale na obranu červené musím říci, že má tolik podob a odstínových poloh, že ji směle můžete do ložnice použít. A že zvyšuje aktivitu? Kdo kdy řekl, že v ložnici někdy aktivitu netřeba povzbudit?

Vždy záleží na typu lidí, kterým místnost navrhuji. Aktivním lidem určitě červenou ve své syté podobě nedoporučím ve větším množství.

Ale pokud jste klidnější, až introvertnější typ nebo se vám nechce často do žádných aktivit, směle tuto barvu použijte. Krásně vás povzbudí a probudí vaše smysly. Přesvědčte se sami.

Zuzana Schubertová, studio Epes rádes

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také