Barvy v interiéru

12. května 2014 06:15

Markéta Zídková

Jaký účinek má žlutá na cholerika, melancholika či flegmatika?

Jaký účinek má žlutá na cholerika, melancholika či flegmatika?

Když švýcarský malíř a designér Johaness Itten vynalezl barevný kruh, asi netušil, jaký přínos to bude pro všechny z nás, kteří se věnují barvám, používají je v běžném i profesním životě. Seriál barev, který vás v následujících týdnech čeká, bychom ale chtěli pojmout trochu netradičně. Podívat se na barvu z trochu jiného pohledu.

Rozebereme pěkně barvičku po barvičce a na každou se podíváme jak z hlediska interiéru, tak i z hlediska psychologického vnímání člověka. Věděli jste například, že velmi náročná pro naše oko je fialová barva? Proto ji v interiéru doporučuji v malém množství. Třeba jen na jednu stěnu.

V prvním díle našeho „barevného seriálu“ se můžete těšit na žlutou.

Barva je vlastně vjem, který vytváří světlo dopadající na sítnici lidského oka. Podle vlnových délek světla pak rozlišujeme jednotlivé barvy.

Žlutá je barva slunce, tepla, světla, ale také žárlivosti. V interiéru opravdu funguje tak, že ho prosvětlí a navodí pocitu tepla. Pokud trpíte nedostatkem světla v místnosti orientované na sever, určitě vymalujte žlutou. Bude vám zde pocitově tepleji a místnost se krásně prosvětlí. Žlutá má mnoho podob, od okrové, hořčicové až po citronovou.

Pokud chcete docílit krásného kontrastu, volte barvy na barevném kruhu naproti sobě. Proto si žlutá tak výborně rozumí s fialovou. Jsou totiž kombinací teplé a studené barvy. Pocitu harmonie také docílíte použitím více druhů žlutých tónů v jedné místnosti. Vytvoříte tak přirozené přechody a barva bude působit nenásilně.

Žlutá nezná omezení, co se týká typu místnosti. Krásně vypadá v dětských pokojích, kde si můžete dovolit jakoukoliv sytost. Ale i v ložnicích a obývacích místnostech se této veselé barvy bát nemusíte. Má spoustu něžných pastelových odstínů, ale umí si navléct kabátek elegantní hořčicově žluté nebo okrové. Zkrátka, pokud chcete svůj interiér prozářit, sáhněte po žluté. Jen se na to podívejte:

Podobné články

Žlutá a naše psychologie: žlutá díky svému zářivému vzhledu podporuje duševní činnosti člověka. Samozřejmě jsme díky ní optimističtěji naladěni a navozuje nám příjemný pocit.

Žlutá patří mezi teplé barvy a tyto vyvolávají u:

sangvinika – uvědomělé konánícholerika – spíše lehkomyslné konánímelancholika – podpoří ho v jeho činnosti a kontaktu s lidmiflegmatika – podpoří ho v duševní činnosti, stimuluje ho

Text:

Zuzana Schubertová ze studia Epes rádes

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky interiér

Přečtěte si také