Obývací pokoj

25. května 2019 08:00

Tereza Javorová

Koberec jako nový: Zkuste triky, jak si poradit s vytlačenými místy, skvrnami či pachem

Čištění koberce patří k těm nejotravnějším domácím pracím. Přinášíme vám tři skvělé triky, které vám námahu výrazně ulehčí!

S čištěním koberce je to těžké. Vyčistíte-li jen malý kousek, pravděpodobně docílíte jednoho zářivého místa na velké zašlé ploše. Pokud se rozhodnete vyčistit celý koberec, čeká vás přesouvání nábytku a namáhavá práce. Zkuste zapojit tyto triky a koberec budete mít jako nový za pár minut!

Triky, jak se na koberci zbavit:

Otlačenin

Záleží na typu koberce. Otlačeniny na koberci s krátkým vláknem přikryjte navlhčenou utěrkou a přežehlete. Otlačeniny na koberci zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Avšak pozor, dělat totéž u koberce s vysokým vláknem by byl nesmysl. V tomto případě dejte na otlačená místa kostky ledu a počkejte, až se rozpustí. Poté místo načechrejte vidličkou nebo řídkým hřebenem.

Pachů

Zapáchající koberec nemusíte hned vyhodit nebo – ještě hůř – zbavit se svých milovaných domácích mazlíčků, po kterých koberec často zapáchá. Jednoduše sáhněte po jedlé sodě! Tento zázračný a všestranný pomocník v kuchyni i domácnosti dokáže z koberce vytáhnout nežádoucí pachy. Stačí sodou koberec jednoduše posypat a počkat alespoň půl hodiny. Jen pozor, ať sodu do koberce nezašlapete! Poté ji jen důkladně vysajte. Pach by měl být výrazně menší.

Skvrn od červeného vína

Tady jde o čas. Čím rychleji budete jednat, tím větší šance, že po skvrnách od červeného vína nebudou na koberci památky. Polité místo co nejdříve vysušte papírovou utěrkou nebo ubrouskem a snažte se skvrnu ještě více nerozmazat. Jakmile na utěrce už nebude mokrý otisk, místo přetřete rozkrojeným citronem a důkladně vyčistěte odstraňovačem skvrn. V některých případech může stačit i obyčejná voda. Skvělým trikem je postižené místo posypat jedlou solí, která do sebe vtáhne tekutinu. Sůl nechejte působit alespoň několik hodin, poté ji vysajte a místo opět vyčistěte vodou či speciálním přípravkem.


Přečtěte si také