10 barev, kterými si musíte vymalovat byt. Nic nezkazíte a zbavíte se nudné bílé

Bíle stěny jsou klasika, ale dokážou i pěkně nudit. Jakými barvami tedy bílou nahradit? Zapomeňte na broskvovou, lososovou nebo hráškovou. Poradíme vám, jaké barvy využít a nic nepokazit.

Výrazně barevné stěny dokážou vyděsit. Většinou za nimi stojí snaha o rozjasnění nebo zútulnění pokoje. Výsledek je často příšerný. Pokud nechcete bílé stěny a hledáte vhodnou alternativu, pak se rozhodně vyvarujte optimistickým hráškovým nebo meruňkovým. Za chvíli znich začnete šílet. Vhodnými barvami, kterými můžete nahraditbílou, jsou tlumené a světlé odstíny, nebo naopak syté tmavé odstíny zelené, modré, šedé nebo hnědé. Je s nimi ale potřeba zacházet opatrně. Vysvětlíme vám, jak na to.

Světle šedá

Posledním trendem, který přišel ze Skandinávie, jsou šedé stěny. Nepůsobí depresivně, ale příjemně uklidňují. Musí se ale vychytat odstín. Pokud chceme šedou barvou vymalovat všechny stěny, musíme sáhnout po světlých odstínech. Tmavě šedou použijte jen na jednu stěnu a zbytek ponechte ve světlých odstínech nebo zachovejte bílou výmalbu.

Blankytná

Tahle barva se hodí zejména do ložnic. Působí uvolňujícím dojmem a dokáže i příjemně ochladit. Lépe se nám spí vchladných prostorách a modrá nám opticky sníží teplotu pokoje. Můžete ji použít na všechny stěny.

Béžová

Ošemetná barva, která může zavánět nevkusem podnikatelského baroka. Pokud ji ale využijeme správně, doma nám zazáří. Nenechávejte jí moc prostoru. Ideálně se hodí do pokojů svelkými okny nebo množstvím nábytku. Vynikne totiž na malém prostoru. Pokud ji použijete, už do pokoje nedávejte žádné vybavení ve stejném odstínu, volte spíše tmavší, nebo naopak čistě bílý nábytek.

Temně zelená

Musíme si uvědomit, že ubere hodně světla, ale svým způsobem se jedná o barvu poměrně neutrální, kterou lze zkombinovat prakticky sjakoukoli jinou barvou. Pokud se bojíte, že by byl pokoj moc tmavý, vymalujte tmavě zelenou jen jednu stěnu, zbytek ponechte bílý nebo ho vymalujte světle šedou.

Šedohnědá

Elegantní barvu, která se bude nejlépe hodit do ložnic a obývacích pokojů, zkombinujte snábytkem zmasivu a vytvoříte příjemné prostředí, které vybízí kodpočinku. Ubírá světlo, takže se hodí do místností svelkými okny.

Modrá

Podobně je na tom modrá. Vypadá elegantně a dobře se kombinuje sjinými barvami. Pokud použijete tmavší odstín, vybavení volte ve světlých barvách, aby pokoj moc nepotemněl.

Bordó

Pozvedne místnost málem na pokoj znějakého paláce. Pokud dodáte detaily ve zlaté barvě a černý nábytek, vytvoříte opravdu luxusní interiér. Jen dejte pozor, abyste to nepřehnali a neskončili v kýči. Odvážnost bordó zmírníte bílou barvou na záclonách nebo čalounění.

Tmavý strop

Pokud se nechcete vzdát bílých stěn, máme tři řešení, která i tak rozzáří místnost. Prvním znich je vymalování stropu tmavou sytou barvou. Pokoj bude vypadat důstojněji a elegantněji, přitom neuberete moc světla.

Barevný detail

Stěny se dají ozdobit tapetami nebo washi páskami. Případně můžete barevné pruhy či ornamenty přímo namalovat. Přidáte tak do pokoje barvy, aniž byste se vzdali bílého základu stěn.

Galerie

Úplně nejlepší řešení, jak rozzářit stěny bez malování, je vytvoření vlastní domácí galerie. Můžete míchat fotografie sgrafikami, malbami a kresbami. Vznikne tak zajímavý mix vašich vzpomínek a uměleckých děl. Navíc můžete jednotlivé kousky snadno vyměnit a obnovovat vzhled pokoje, kdy chcete.


Přečtěte si také