Trendy

17. června 2018 06:00

Matouš Hartman

10 skandinávských trendů, které hýbou světem. Hodí se i k vám domů

Sever udává krok. Interiérový design ze Skandinávie je příjemný, pohodlný, jednoduchý a praktický. Splňuje tak nároky dnešního světa. Jaké jsou aktuální trendy, které se ze severu Evropy rozšířily do světa?

Šedé stěny

Bílých stěn se ve Skandinávii už nabažili. Jako obvykle i aktuální trendy sbarvami šetří, šedá je tedy kompromisem mezi barevnými a bílými stěnami. Uzemňuje místnost a vyvolává klid. Nelze ale vymalovat celou místnost šedě. Ideální je použít tuto tmavou barvu pouze na jednu stěnu.

Pruhy

Ze vzorů to letos vyhrály pruhy. Ať už jsou vkontrastních barvách, nebo vtlumených tónech, získávají si pozornost. Můžete je využít zejména na čalounění nebo polštářích. Uplatní se ale i na tapetách nebo dekoracích.

Minimalistické kresby a grafiky

Jednoduchá kresba černou tuší vbílé paspartě a černém rámu. Černobílá fotografie výhledu do krajiny. Jednobarevný linoryt. Základem je jako vždy jednoduchost a střídmost. Na rozdíl od obrazů pořídíte grafiky poměrně lacino, stejně tak kresby nebo fotografie (pokud nehledáte zvučná jména). Případně si můžete sami něco vytvořit!

Výrazná modrá

Nejdůležitější barvou, pokud nepočítáme neutrální odstíny, je modrá. A to nejen ledajaká. Zapomeňte na šedomodrou nebo královskou modř, sáhněte po blankytné nebo tyrkysové. Výrazné, živé odstíny modré zaujmou a hned tak neomrzí. Vyzkoušejte je na dekoracích, textilu a kobercích.

Zelená, bordó a růžová

Zdalších barev, které se budou objevovat, je potřeba připomenout tmavě zelenou, bordó a růžovou. Použijte je ale na doplňcích a dekoracích. Třeba zelené nebo lehce narůžovělé sklo je ideálním řešením.

Úložné prostory jako dekorace

Vbytech, kde není dostatek prostoru pro skříně, se stává skladování oblečení na stojanech nezbytností. Nakonec se ztoho stal trend. Vaše kabáty nebo košile mohou udělat parádu, i když je zrovna nemáte na sobě.

Papírové lustry

Holé žárovky je potřeba schovat. Pomohou stím velké papírové lustry ve tvaru koule, případně můžete sáhnout i po složitějších a důmyslnějších tvarech. Dostatek světlanad stolem je ale základ.

Kůže

Kožené potahy jsou sice riskem, ale na severu teď přicházejí ke slovu. Zapomeňte na kůži vdivokých barvách, spíše sáhněte po hnědé či černé a to ideálně sopotřebovaným vzhledem. Skandinávie má koneckonců raději přírodní barvy.

Inspirace chatami

Tento trend se nám Čechům bude opravdu zamlouvat. Do severského minimalismu výrazně vstupuje příroda a inspirace víkendy vpřírodě je tu jasně cítit. Nábytek zmasivu nebo samorosty tak už nejsou vyhrazené jenom pro chalupy. Vneste kousek venkova do městského bytu, pomůže vám stím i nádobí po babičce nebo sušené květiny.

Být offline

A nakonec asi nejdůležitější trend ze všech. Skandinávský styl se vrací kpřírodě a tam moc technologií nenajdete. Minimálně vložnicích bychom měli omezit používání mobilů, tabletů nebo počítačů. Když se nebudeme dívat do displejů těsně před spaním, naše noci budou klidnější. Takže jedním zdůležitých trendů je i omezení času, který strávíme používáním technologií.


Přečtěte si také