návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 skandinávských trendů, které hýbou světem. Hodí se i k vám domů

matoušhartman , Vydáno: 17.06.2018
Co nového si skandinávský design nachystal?
Autor: istock.com Co nového si skandinávský design nachystal?
Sever udává krok. Interiérový design ze Skandinávie je příjemný, pohodlný, jednoduchý a praktický. Splňuje tak nároky dnešního světa. Jaké jsou aktuální trendy, které se ze severu Evropy rozšířily do světa?

reklama

Šedé stěny

Bílých stěn se ve Skandinávii už nabažili. Jako obvykle i aktuální trendy s barvami šetří, šedá je tedy kompromisem mezi barevnými a bílými stěnami. Uzemňuje místnost a vyvolává klid. Nelze ale vymalovat celou místnost šedě. Ideální je použít tuto tmavou barvu pouze na jednu stěnu.

S šedými stěnami šetřete
Autor: istock.com S šedými stěnami šetřete

Pruhy

Ze vzorů to letos vyhrály pruhy. Ať už jsou v kontrastních barvách, nebo v tlumených tónech, získávají si pozornost. Můžete je využít zejména na čalounění nebo polštářích. Uplatní se ale i na tapetách nebo dekoracích.

Pruhy využijete zejména na textilu
Autor: istock.com Pruhy využijete zejména na textilu

Minimalistické kresby a grafiky

Jednoduchá kresba černou tuší v bílé paspartě a černém rámu. Černobílá fotografie výhledu do krajiny. Jednobarevný linoryt. Základem je jako vždy jednoduchost a střídmost. Na rozdíl od obrazů pořídíte grafiky poměrně lacino, stejně tak kresby nebo fotografie (pokud nehledáte zvučná jména). Případně si můžete sami něco vytvořit!

Jednoduché kresby a grafiky jsou elegantní
Autor: istock.com Jednoduché kresby a grafiky jsou elegantní

Výrazná modrá

Nejdůležitější barvou, pokud nepočítáme neutrální odstíny, je modrá. A to nejen ledajaká. Zapomeňte na šedomodrou nebo královskou modř, sáhněte po blankytné nebo tyrkysové. Výrazné, živé odstíny modré zaujmou a hned tak neomrzí. Vyzkoušejte je na dekoracích, textilu a kobercích.

Nebojte se výrazných odstínů modré!
Autor: istock.com Nebojte se výrazných odstínů modré!

Zelená, bordó a růžová

Z dalších barev, které se budou objevovat, je potřeba připomenout tmavě zelenou, bordó a růžovou. Použijte je ale na doplňcích a dekoracích. Třeba zelené nebo lehce narůžovělé sklo je ideálním řešením.

Zelená a růžová jsou další dominantní barvy
Autor: istock.com Zelená a růžová jsou další dominantní barvy

Úložné prostory jako dekorace

V bytech, kde není dostatek prostoru pro skříně, se stává skladování oblečení na stojanech nezbytností. Nakonec se z toho stal trend. Vaše kabáty nebo košile mohou udělat parádu, i když je zrovna nemáte na sobě.

Místo skříní otevřené úložné díly...
Autor: istock.com Místo skříní otevřené úložné díly...

Papírové lustry

Holé žárovky je potřeba schovat. Pomohou s tím velké papírové lustry ve tvaru koule, případně můžete sáhnout i po složitějších a důmyslnějších tvarech. Dostatek světla nad stolem je ale základ.

Papírové lustry se vracejí...
Autor: istock.com Papírové lustry se vracejí...

Kůže

Kožené potahy jsou sice riskem, ale na severu teď přicházejí ke slovu. Zapomeňte na kůži v divokých barvách, spíše sáhněte po hnědé či černé a to ideálně s opotřebovaným vzhledem. Skandinávie má koneckonců raději přírodní barvy.

Kožené sedačky a křesla jsou majestátní a elegantní
Autor: istock.com Kožené sedačky a křesla jsou majestátní a elegantní

Inspirace chatami

Tento trend se nám Čechům bude opravdu zamlouvat. Do severského minimalismu výrazně vstupuje příroda a inspirace víkendy v přírodě je tu jasně cítit. Nábytek z masivu nebo samorosty tak už nejsou vyhrazené jenom pro chalupy. Vneste kousek venkova do městského bytu, pomůže vám s tím i nádobí po babičce nebo sušené květiny.

Trocha lesa v městském bytě
Autor: istock.com Trocha lesa v městském bytě

Být offline

A nakonec asi nejdůležitější trend ze všech. Skandinávský styl se vrací k přírodě a tam moc technologií nenajdete. Minimálně v ložnicích bychom měli omezit používání mobilů, tabletů nebo počítačů. Když se nebudeme dívat do displejů těsně před spaním, naše noci budou klidnější. Takže jedním z důležitých trendů je i omezení času, který strávíme používáním technologií.

reklama

Článek je zařazen v: skandinávský design , design , trendy

reklama

Přečtěte si také