Bydlení

15. února 2021 14:00

redakce Prima Zoom

10 nápadů, jak opravit stará křesla a oprýskané židle

Mnohdy doma máme mnohem kvalitnější nábytek než ten, který bychom mohli nově pořídit. Stará křesla možná vypadají zašle, ale většinou jsou vyrobena z kvalitního dřeva a pokud jim dáme nový kabát, mohou nám ještě roky sloužit.

Pár triků pro opravu starých židlí a křesel:

  • Pokud to jde, před opravou křeslo či židli rozmontujte, bude se vám pracovat snáze.
  • Staré čalounění vyhoďte a raději investujte do nového. Udělejte to hlavně z hygienických důvodů.
  • Původní nátěr či lak odstraňte šmirglpapírem nebo rotační bruskou (u ní ale pozor, aby se její kotouč nezakousl do dřeva!).
  • Pokud budete nábytek natírat barvou, není potřeba odstranit původní nátěr dokonale (týlká se to zvlášť těžko dostupných záhybů konstrukce židle nebo křesla, které navíc nejsou tak viditelné).
  • Používejte vodou ředitelné barvy, které naneste ve dvou i třech vrstvách. Musíte počítat s tím, že ne každá barva kryje stejně. Žlutá bude potřebovat více vrstev než černá.
  • Barvu zafixujte lakem.

Perfektní proměna!

Stará židle vypadala na vyhození, ale s trochou šikovnosti se ji podařilo opravit a může sloužit mnoho dalších let. Účtenka za takovou proměnu nebývá vysoká. Nejvyšší položkou je práce čalouníka. Pokud chcete ušetřit, obecně platí, že v menších městech mají čalouníci nižší ceny.

Kombinujte barvy

Kdo říká, že židle musí být natřená jen jednou barvou? Nohy mohou být úplně jinak barevné než opěradlo. Případně můžete využít barvy, abyste zvýraznili zdobení židle, jako je tomu na obrázku:

Chytrá spojení

Pokud máte několik židlí, které jsou úplně jiné nebo pocházejí z různých dob, to nejjednodušší, co můžete udělat, abyste z nich vytvořili set, je barevně je sjednotit. Počkat, vždyť na obrázku jsou různé barvy! Ano, ale všechny pastelové. Vypadá to perfektně!

Patinovat můžete i židle

Postup je jednoduchý:

  • Na obroušený povrch židle naneste první barevný nátěr, nechte ho zaschnout a následně šmirglpapírem přejíždějte povrch židle. Přitlačte na hranách a postupujte tak, abyste dosáhli kýženého opotřebovaného vzhledu. Patinu zafixujte lakem.

Na židli můžete zafixovat i celé mapy:

Někdy stačí obrousit původní nátěr a nanést nový lak.

Vyřáděte se!

Pokud máte doma zbytky barev, využijte je smysluplně a nabarvěte s nimi obyčejnou starou židli. Dostane originální vzhled. Nikde na světě nebude stejná!

Nebojte se experimentovat s čalouněním.

U čalouníků najdete mnoho vzorníků různých látek. Čalouník by měl pomoct vybrat vhodnou textilii, na vás je rozhodování o vzoru a barvě. I starým židlím sluší výrazné potahy.

Úplně nové sezení!

Pokud seženete židli, které chybí výplň v sedátku, nemusíte zoufat. I to má řešení...

Návrat elegance.

Vidíte, jak krásně může vypadat čalouněná židle? Tohle porovnání před a po to dokazuje.

Další užitečné články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také