Bydlení

14. dubna 2015 05:31

Klára Beščecová

10 tipů na zútulnění velkých prostor

10 tipů na zútulnění velkých prostor

Rozměrnější místnosti dopřávají člověku více prostoru. Pokud je ho ale příliš, začneme se cítit trochu ztraceni. Existuje ale pár triků, které vám pomohou se svelkým prostorem poprat a vytvořit si zněj útulné prostředí pro vás i pro vaše návštěvy. Tady je deset nejznámějších tipů, jak si rozlehlé prostory zútulnit.

(fis)

Dejte prostor pokojovým rostlinám

Pokud máte doma vysoké stropy a zároveň velká okna, využijte tyto skvělé podmínky pro rostliny a nějaké vzrostlé si domů pořiďte. Důležité je jistě seznámit se s pokyny pro zdravý růst vašich nových rostlinných miláčků. Některé znich snesou spíše polostín, jiné vyžadují sem tam i pobyt na slunné straně bytu. Vzrostlé květiny, nebo ostrůvek spokojovými rostlinami dokáže také příjemně předělit na oko dlouhou prázdnou stěnu. Volná místa kolem lze dovyplnit obrazy. Rostlinami můžete také pěkně vyplnit rohy.

Kouzla s barvami

Chcete opticky zmenšit místnost nebo snížit vysoké stropy? Pak použijte zázrak jménem barvy. Tmavší a zemitější barvy zmenšují místnost, světlejší odstíny naopak vytvářejí vnávštěvníkovi pocit většího prostoru. Pokud máte vysoké stropy, stěnu zabarvěte jen po určitou výšku. Nebo strop zabarvěte tmavou barvou a tou pokryjte i vyšší části stěn. Strop vám opticky sjede níž. Využít lze ale také místo barev tapety. Pak máte na výběr zmnoha vzorů. Ty větší se vám opět postarají o optické zmenšení prostoru.

Velké obrazy a zrcadla

Na velké stěny se hodí rozměrnější obrazy. Rozlohu stěny opticky zmenší. Stanou se také zajímavým dominujícím prvkem pokoje a vyjádří váš vkus a atmosféru, jakou doma rádi zažíváte. Zajímavým zpestřením může být i velké zrcadlo. Odrazová plocha spíše pomáhá menším prostorům. U těch velkých ale pěkně orámované rozměrnější zrcadlo může přispět opačným účinkem, zvlášť když jej nahnete tak, aby odráželo dění ve spodní části místnosti.

Pohodlné a velké sezení

Do rozlehlého prostoru se skvěle hodí rozložitá sedačka do tvaru písmene L. Velké polštáře a pohodlná opěradla dokážou vytvořit pocit příjemného a pohodlného prostředí. Zvláště pokud sedačka bude světlejší barvy a podlaha tmavší, bude místo ksezení skutečně tak dominantním prvkem, že dojem z rozlehlé podlahy přebije.

Vše nemusí být daleko

Někteří lidé si myslí, že velký prostor znamená také mít nábytek patřičně daleko od sebe. Pokud tak ale učiníte i skřesly a konferenčním stolkem, docílíte pouze nepohodlí a bezradnosti, kam sdopitým šálkem kávy. Natahovat se jako žirafa není příliš společenské... a pohodlné už vůbec ne. Naopak. Konferenční stolek umístěte vdosahové vzdálenosti od posezení. Můžete ovšem zvolit rozlehlejší stolek a pak uvidíte, že se vám prostor opticky zmenší a nikdo zhostů navíc nepocítí nepohodlí.

Posezení, kam se podíváš

Sedačka nemusí být jediným příjemným místem ksezení. Právě proto, abyste vkusně a někdy i prakticky vyplnili prázdný prostor, mohou se hodit doplňkové malé stoličky a bobíci. Uvidíte, že položit si na ně nohy při sezení a mít je ve vyšší úrovni, než je zem, je velice příjemné. A pak, když přijde početnější společnost na návštěvu, bude si mít kam sednout. Bobíci jsou různého druhu. Zajímavou doplňkovou stoličkou je třeba typ snohama do x. Písmeno x je magické a uvidíte, že malí společníci třeba právě tohoto typu, návštěvu zaujmou. Nebo můžete podél stěny rozestavit příležitostné židle. Bude to pěkná dekorace a až přijde více návštěvníků, sradostí shledají, že si mohou posedět.

Vytvořte ostrůvky

Rozlehlý prostor se hned zabydlí, když vněm vytvoříte několik ostrůvků. Můžete si je vyznačit třeba zajímavými koberečky. Jedním ztakových ostrůvků může být křeslo, lampa a knihovna sknížkami vregálech. Uvidíte, že knihy dokážou místnost doslova provonět domácí klidnou atmosférou. Dalším ostrůvkem mohou být dvě křesílka a stolek pro příjemnou konverzaci. Jiným ostrůvkem pak může být u stěny pěkná komoda, hezká velká rostlina atd. Na ty koberečky ale nezapomeňte, mimo jiné prostor zateplí.

Domácí pohoda – domácí krb

Že máte byt a ne nějakou horskou chatu? To vůbec nevadí. Dnes je na výběr zmnoha typů krbů, a to i takových, které se hodí do moderního bytového prostoru, případně využívají jen krbového efektu bez skutečného plamene. Mohou být umístěny kdekoliv. Ve stěně, ale i samostatně. Právě kolem krbu se může rozprostírat další ostrůvek. Když kolem hřejivého místa soustředíte sedací nábytek a sem tam nějaký polštář a deku, bude vchladných dnech toto místo dokonalým útočištěm pro zimomřivé návštěvníky.

Rozdělte prostor na menší části

Místnost můžete zútulnit rovněž tím, že ji rozdělíte na dva menší prostory a dělícím prvkem bude třeba sedačka, gauč. Za její/jeho opěradlo můžete umístit nějakou komodu a uvidíte, že půjde o velmi příjemnou hranici dvou spojených a přesto rozdělených prostorů. Potřebujete-li ale skutečně vytvořit nějaké intimnější prostředí, pak si pořiďte zástěnu. Může být skládací a přenosná, ale i na pevno do prostoru zasazená.

Náladové osvětlení

Dát do velké místnosti obrovský lustr je jedna možnost. Nezapomeňte ale, že těžké velké lustry vysílají do prostoru sice zprávu o okázalosti, ale také těžkopádnosti. Nebude od věci, když do velkého pokoje umístíte hned několik světelných zdrojů. Vpříšeří vám prostor nádherně zútulní. A nenápadné centrální a výkonné stropní světlo poslouží pak vždy, když budete potřebovat osvětlit celý prostor naráz. Čarování se světlem pomůže také při vyšších stropech. Když totiž světelný zdroj zavěsíte tak, aby nebyl hned u stropu, ale visel níže, tam, kde chcete mít opticky snížený strop, stín nad ním pak výšku stropu jakoby vymaže.

Sdílejte článek

Přečtěte si také