Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

10 tipů na zútulnění velkých prostor

Rozměrnější místnosti dopřávají člověku více prostoru. Pokud je ho ale příliš, začneme se cítit trochu ztraceni. Existuje ale pár triků, které vám pomohou se s velkým prostorem poprat a vytvořit si z něj útulné prostředí pro vás i pro vaše návštěvy. Tady je deset nejznámějších tipů, jak si rozlehlé prostory zútulnit.

(fis)

Dejte prostor pokojovým rostlinám
10 tipů na zútulnění velkých prostor 1
10 tipů na zútulnění velkých prostor 1

Pokud máte doma vysoké stropy a zároveň velká okna, využijte tyto skvělé podmínky pro rostliny a nějaké vzrostlé si domů pořiďte. Důležité je jistě seznámit se s pokyny pro zdravý růst vašich nových rostlinných miláčků. Některé z nich snesou spíše polostín, jiné vyžadují sem tam i pobyt na slunné straně bytu. Vzrostlé květiny, nebo ostrůvek s pokojovými rostlinami dokáže také příjemně předělit na oko dlouhou prázdnou stěnu. Volná místa kolem lze dovyplnit obrazy. Rostlinami můžete také pěkně vyplnit rohy.

Kouzla s barvami
10 tipů na zútulnění velkých prostor 2
10 tipů na zútulnění velkých prostor 2

Chcete opticky zmenšit místnost nebo snížit vysoké stropy? Pak použijte zázrak jménem barvy. Tmavší a zemitější barvy zmenšují místnost, světlejší odstíny naopak vytvářejí v návštěvníkovi pocit většího prostoru. Pokud máte vysoké stropy, stěnu zabarvěte jen po určitou výšku. Nebo strop zabarvěte tmavou barvou a tou pokryjte i vyšší části stěn. Strop vám opticky sjede níž. Využít lze ale také místo barev tapety. Pak máte na výběr z mnoha vzorů. Ty větší se vám opět postarají o optické zmenšení prostoru.

Velké obrazy a zrcadla
10 tipů na zútulnění velkých prostor 3
10 tipů na zútulnění velkých prostor 3

Na velké stěny se hodí rozměrnější obrazy. Rozlohu stěny opticky zmenší. Stanou se také zajímavým dominujícím prvkem pokoje a vyjádří váš vkus a atmosféru, jakou doma rádi zažíváte. Zajímavým zpestřením může být i velké zrcadlo. Odrazová plocha spíše pomáhá menším prostorům. U těch velkých ale pěkně orámované rozměrnější zrcadlo může přispět opačným účinkem, zvlášť když jej nahnete tak, aby odráželo dění ve spodní části místnosti.

Pohodlné a velké sezení
10 tipů na zútulnění velkých prostor 4
10 tipů na zútulnění velkých prostor 4

Do rozlehlého prostoru se skvěle hodí rozložitá sedačka do tvaru písmene L. Velké polštáře a pohodlná opěradla dokážou vytvořit pocit příjemného a pohodlného prostředí. Zvláště pokud sedačka bude světlejší barvy a podlaha tmavší, bude místo k sezení skutečně tak dominantním prvkem, že dojem z rozlehlé podlahy přebije.

Vše nemusí být daleko
10 tipů na zútulnění velkých prostor 5
10 tipů na zútulnění velkých prostor 5

Někteří lidé si myslí, že velký prostor znamená také mít nábytek patřičně daleko od sebe. Pokud tak ale učiníte i s křesly a konferenčním stolkem, docílíte pouze nepohodlí a bezradnosti, kam s dopitým šálkem kávy. Natahovat se jako žirafa není příliš společenské... a pohodlné už vůbec ne. Naopak. Konferenční stolek umístěte v dosahové vzdálenosti od posezení. Můžete ovšem zvolit rozlehlejší stolek a pak uvidíte, že se vám prostor opticky zmenší a nikdo z hostů navíc nepocítí nepohodlí.

Posezení, kam se podíváš
10 tipů na zútulnění velkých prostor 6
10 tipů na zútulnění velkých prostor 6

Sedačka nemusí být jediným příjemným místem k sezení. Právě proto, abyste vkusně a někdy i prakticky vyplnili prázdný prostor, mohou se hodit doplňkové malé stoličky a bobíci. Uvidíte, že položit si na ně nohy při sezení a mít je ve vyšší úrovni, než je zem, je velice příjemné. A pak, když přijde početnější společnost na návštěvu, bude si mít kam sednout. Bobíci jsou různého druhu. Zajímavou doplňkovou stoličkou je třeba typ s nohama do x. Písmeno x je magické a uvidíte, že malí společníci třeba právě tohoto typu, návštěvu zaujmou. Nebo můžete podél stěny rozestavit příležitostné židle. Bude to pěkná dekorace a až přijde více návštěvníků, s radostí shledají, že si mohou posedět.

Vytvořte ostrůvky
10 tipů na zútulnění velkých prostor 7
10 tipů na zútulnění velkých prostor 7

Rozlehlý prostor se hned zabydlí, když v něm vytvoříte několik ostrůvků. Můžete si je vyznačit třeba zajímavými koberečky. Jedním z takových ostrůvků může být křeslo, lampa a knihovna s knížkami v regálech. Uvidíte, že knihy dokážou místnost doslova provonět domácí klidnou atmosférou. Dalším ostrůvkem mohou být dvě křesílka a stolek pro příjemnou konverzaci. Jiným ostrůvkem pak může být u stěny pěkná komoda, hezká velká rostlina atd. Na ty koberečky ale nezapomeňte, mimo jiné prostor zateplí.

Domácí pohoda – domácí krb
10 tipů na zútulnění velkých prostor 8
10 tipů na zútulnění velkých prostor 8

Že máte byt a ne nějakou horskou chatu? To vůbec nevadí. Dnes je na výběr z mnoha typů krbů, a to i takových, které se hodí do moderního bytového prostoru, případně využívají jen krbového efektu bez skutečného plamene. Mohou být umístěny kdekoliv. Ve stěně, ale i samostatně. Právě kolem krbu se může rozprostírat další ostrůvek. Když kolem hřejivého místa soustředíte sedací nábytek a sem tam nějaký polštář a deku, bude v chladných dnech toto místo dokonalým útočištěm pro zimomřivé návštěvníky.

Rozdělte prostor na menší části
10 tipů na zútulnění velkých prostor 9
10 tipů na zútulnění velkých prostor 9

Místnost můžete zútulnit rovněž tím, že ji rozdělíte na dva menší prostory a dělícím prvkem bude třeba sedačka, gauč. Za její/jeho opěradlo můžete umístit nějakou komodu a uvidíte, že půjde o velmi příjemnou hranici dvou spojených a přesto rozdělených prostorů. Potřebujete-li ale skutečně vytvořit nějaké intimnější prostředí, pak si pořiďte zástěnu. Může být skládací a přenosná, ale i na pevno do prostoru zasazená.

Náladové osvětlení
10 tipů na zútulnění velkých prostor 10
10 tipů na zútulnění velkých prostor 10

Dát do velké místnosti obrovský lustr je jedna možnost. Nezapomeňte ale, že těžké velké lustry vysílají do prostoru sice zprávu o okázalosti, ale také těžkopádnosti. Nebude od věci, když do velkého pokoje umístíte hned několik světelných zdrojů. V příšeří vám prostor nádherně zútulní. A nenápadné centrální a výkonné stropní světlo poslouží pak vždy, když budete potřebovat osvětlit celý prostor naráz. Čarování se světlem pomůže také při vyšších stropech. Když totiž světelný zdroj zavěsíte tak, aby nebyl hned u stropu, ale visel níže, tam, kde chcete mít opticky snížený strop, stín nad ním pak výšku stropu jakoby vymaže.

Reklama