Bydlení

18. září 2016 06:00

Klára Beščecová

13 tipů, jak udělat z domácí marmelády luxusní dárek

Provedli jste inventuru spižírny a zjistili, že letošní léto jste byli, pokud jde o zavařování, opravdu úspěšní? Myslete i na své blízké a připravte pro ně originální dárek. Domácí marmeládu totiž ocení téměř každý.

Léto pomalu končí, možná ještě uvažujete o tom, že se pustíte do výroby jablkových povidel a třeba ještě zkusíte pár skleniček marmelády zšípků. Domácí zavařování je znovu velice populární. Už se mu nevěnujeme proto, že by nás neuspokojovala nabídka vobchodech, ale spíš více přemýšlíme o tom, co jíme a snažíme se maximálně a co nejšetrněji zpracovat plodiny, které nám nabízí zahrádka nebo okolní příroda. Domácí marmeládou, naloženou zeleninou, likérem, šťávou nebo vlastnoručně nasbíranými a nasušenými bylinkami opravdu nikoho neurazíte. Když už se rozhodnete některé zvlastních produktů darovat, udělejte to stylově a věnujte ještě čas na doladění obalu. Opravdu se to vyplatí, zpoctivého domácího výrobku snadno uděláte skutečně originální a luxusní záležitost.

Dejte tomu vlastní styl

Pracujte stím, co najdete doma, případně si nejdříve vytvořte vizi a potřebný materiál dokupte. Víčko zavařovačky můžete překrýt papírem, krajkou, plátýnkem nebo pytlovinou, ideální je novou „čepičku“ přichytit na víčko trochou lepidla. Kromě toho si můžete připravit motouzky, mašle a gumičky, ale speciální pozornost věnujte výrobě štítků. Ty by měly samozřejmě dobře vypadat a měly by sdělovat, co sklenice obsahuje a ve kterém roce to bylo vyrobeno. Tyto povinné údaje můžete ještě doplnit například sloganem ve stylu „vyrobeno sláskou“, „zaručeně poctivý výrobek“ nebo „domácí výroba“. Případně můžete rozepsat složení výrobku, aby bylo jasné, že jste přidávali jen třtinový cukr nebo že rybíz je zkeře, který roste na vaší zahradě. Pokud na takovéhle činnosti moc nejste, můžete zapátrat na internetu a objednat si už hotový set na zavařeniny. Většinou obsahuje určitý počet obalů na víčka a štítků, gumičku a motouzek.

Podívejte se do naší fotogalerie, určitě vní najdete inspiraci, jak domácí marmeládu obléknout do originálního kabátku. A není to nic složitého:

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také