Bydlení

24. září 2021 10:37

Denisa Nováková

5 tipů na krásné vánoční dekorace, které si vyrobíte sami

Vánoce jsou nejkouzelnější svátky roku. Právě v tomto období si užijete zdobení bytu plnými doušky. Nalaďte se na vánoční atmosféru a vyzdobte si domácnost originálními a ručně vyráběnými dekoracemi.

1. Vyrobte si vlastní svícen ze dřeva nebo zavařovacích sklenic

Vánoční svícen si vyrobíte jednoduše sami. Postačí vám k tomu věci, které doma už určitě máte. Rozhlédněte se po kuchyni: určitě najdete zavařovací sklenici, provázek, mašli, sušené ovoce, ořechy nebo celou skořici. Z procházky si přineste šišky, větvičky, červené bobule nebo kaštany. Fantazii se meze nekladou:

  • Na velkou a silnou svíčku nalepte celou skořici a ovázejte ji kolem dokola mašlí.
  • Do zavařovací sklenice dejte kaštany a ořechy a postavte na ně svíčku. Na sklenici lepící pistolí připevněte větvičky a sušené ovoce.
  • Plátky sušených pomerančů a jablek navlékněte na provázek a vytvořte věnec. Doprostřed postavte sklenici se svíčkou.

Určitě vás napadne spousta dalších možností, jak si vyrobit domácí svícen. Buďte originální a pusťte se s radostí do práce.

2. Ušijte si vánoční dekorace a domácí textil

Pokud vás baví zdobení bytu, o Vánocích se vyřádíte. Každou místnost ozdobte vánočními dekoracemi a nezapomeňte ani na domácí textil. Do kuchyně se hodí vánoční utěrky, podsedáky, ubrusy, běhouny nebo prostírání. V obývacím pokoji vyniknou vánoční dekorativní polštářky a závěsy. Do ložnice si pořiďte teplé vánoční povlečení a měkké deky. Máte rádi ruční práce? Ušijte si dekorace do bytu sami. Vykouzlíte si tak osobitou atmosféru, kterou vám bude každá návštěva závidět.

3. Ozdobte vánoční strom ovocem a ručně vyrobenými ozdobami

Vyhněte se skleněným a plastovým ozdobám ze supermarketu. Raději si vyrobte své vlastní. K tvorbě přizvěte i děti a užijte si společně spoustu zábavy. Jaké ozdoby na vánoční strom vytvoříte, je čistě na vás. Může to být sušené ovoce, ořechy, řetěz z dřevěných kuliček, šišky zdobené mašličkou, domácí perníčky nebo třeba obrázky vašich dětí.

4. Vykouzlete si vlastní adventní kalendář

Pamatujete, jak jste se jako malí těšili na Mikuláše? Dopřejte si ho i teď, v dospělosti. Ušijte si kapsář nebo sáčky, do kterých schováte 24 drobností. Na jeho tvorbu využijte například vánoční látky od českého e-shopu Goldea. Jestli do kapsáře schováte kosmetiku, sladkosti nebo malé dárky je na vás. Ručně vyrobený adventní kalendář rozzáří oči každému. Vaší mamince, kamarádce i partnerovi.

5. Vyrobte si adventní věnec z větviček a sušeného ovoce

K výrobě adventního věnce budete potřebovat slaměný nebo polystyrenový korpus, drátek na vázání, nůžky, lepící pistoli a ozdoby dle vašeho vkusu. Mohou to být větvičky, sušený pomeranč a jablka, slaměné ozdoby, ořechy, mašle, šišky nebo třeba skořice. K uchycení větviček budete potřebovat trochu zručnosti, ale nebojte, není to nic složitého. Na internetu najdete spoustu video návodů, které vám s tvorbou pomohou.

Stejně jako vánoční dekoraci můžete vyrobit i vlastní balící papír nebo dárky. Zapojte do přípravy děti a užijte si vánoční svátky v klidu a rodinné pohodě.


Přečtěte si také