5 triků, jak nakupovat ve starožitnictvích. Sežeňte originální nábytek za dobré ceny
Nemusíte nakupovat nové věci, v antikvariátech, bazarech a na blešácích toho seženete spoustu a často ve velmi dobrém stavu!
Nákupem nově vyrobeného nábytku podporujeme nekončící produkci, přitom bychom mohli využít i kousky, které jsou už vyrobené, jen čekají na to, až jim někdo dá druhou šanci. Odměnou za hledání po anticích bude originální vzhled interiéru a dobrý pocit, že jste využili něco, co by skončilo na skládce, a přidalo se tak k dalšímu zbytečnému odpadu.
JakNakupovatAntiky - Obrázek 9 Zdroj: archiv Prima/Matouš Hartman
Pro to, abyste využili poměrně širokou nabídku starožitnictví efektivně, je ale potřeba znát pár pravidel. Neutratíte tak zbytečně moc a nekoupíte nepotřebné krámy.
Uvědomte si, co potřebujete
Než vyrazíte do starožitnictví, rozmyslete si, co potřebujete koupit. Antiky jsou totiž jako cukrárny. Nakonec chcete úplně všechno. Bude vám z toho ale špatně. Ve starožitnictvích uvidíte hromadu věcí, které budou vypadat úžasně, originálně a naprosto nezbytně. Abyste nevydolovali peněženku až na dno, udělejte si seznam toho, co doopravdy chcete koupit. Neznamená to, že se nemůžete rozhodnout pro nákup něčeho zajímavého přímo na místě, ale rozhodně si nastavte alespoň nějaké limity.
JakNakupovatAntiky - Obrázek 8 Zdroj: archiv Prima/Matouš Hartman
Vybírejte poctivé materiály
Zatímco dnešní nábytek se vyrábí z kdovíčeho jen ne ze dřeva, ten starý dřevěný bývá. Využijte toho a sáhněte vždy jen po tom, co je vyrobené opravdu ze dřeva, abyste si domů neodnesli napodobeninu. Prodávající by vám samozřejmě měl říct, z jaké doby nábytek pochází a v jakém je stavu, ale když si vybrané zboží pořádně prohlédnete, rozhodně chybu neuděláte.
JakNakupovatAntiky - Obrázek 6 Zdroj: archiv Prima/Matouš Hartman
Nezamilujte se na první pohled
Sháníte skříň a najednou vidíte jednu úžasnou, zdobenou, secesní a prostě tu pravou. Koupíte si ji, nastěhujete si ji do bytu a následně zjistíte, že je absolutně nepraktická. Z něčeho, co jste si zamilovali, se stane přítěž. Starý nábytek má jednu nevýhodu. Často se nedá rozebrat a je těžký. Zejména skříně nebo stoly mohou být kamenem úrazu. Když proto ve starožitnictví vidíte nějaký kousek, který se vám líbí, vždy uvažujte, zda na něj máte dostatek místa, zda jste ochotni se s ním tahat do svého bytu, zda se do něj opravdu vejde dostatečné množství věcí. Právě staré skříně jsou totiž často na pohled velké, ale uvnitř moc prostoru není kvůli chybějícím úložným prvkům.
JakNakupovatAntiky - Obrázek 2 Zdroj: istock.com
Rozhodněte se, zda chcete opravovat
Lehce poničený, ošoupaný nábytek je lacinější a můžete ho koupit i po internetu na různých aukčních portálech. Pokud jste zruční a máte chuť opravovat, určitě si kupte pár lehce poškozených kousků, ošmirglujte starý lak, natřete nanovo, nechte znovu potáhnout. Ze židle za pár korun bude zbrusu nový unikát. Samozřejmě se vyhněte nábytku, který se na pohled rozsypává nebo je moc rozviklaný. Takový by se už renovoval obtížně (pokud by to vůbec mělo smysl).
JakNakupovatAntiky - Obrázek 5 Zdroj: archiv Prima/Matouš Hartman
Jestli opravovat nechcete, můžete si vybrat nábytek již zrenovovaný, jeho cena je vyšší, nebo ten, který se dobře zachoval. To je zlatá střední cesta, která se vyplatí zejména u nečalouněného nábytku, protože nepotřebuje takovou údržbu.
Myslete na styl
Nikdy nekupujte ve starožitnictvích úplně všechno, nebude to vypadat dobře. Kombinujte staré kousky s těmi, které seženete v normálních obchodech. Případně velké kusy nábytku kupte v obchodních domech a styl bytu dotáhněte úlovky z antiků. Může se jednat o židle ke stolu. Každá může být jiná, ale pokud je natřete všechny stejnou barvou, docílíte úžasného propojení různých stylů v jeden (nebo můžete koupit stejné židle a ozvláštnit je různými barvami, jako je to na obrázku). Nebo si ve starožitnictvích pořiďte lampy, obrazy, drobné dekorace a zkombinujte je s moderním minimalistickým nábytkem. Bude to fungovat taky.