Bydlení

5. srpna 2018 06:00

Tereza Javorová

5 záchranných tipů, jak přežít horko v místnosti

Horko je v posledních dnech téměř k nevydržení. Teploty v místnostech dosahují kolem 30 stupňů Celsia a pracovat v takových podmínkách je téměř nemožné. Ať už jste zrovna doma, nebo v kanceláři, poradíme vám, jak snížit vnitřní teplotu tak, aby vám uvnitř bylo příjemně.

Klimatizace

Na trhu existují klimatizace od těch průmyslových až po domácí. Klimatizační jednotka může být nástěnná, doma nejlépe využijetemobilní klimatizace, které můžete libovolně přesouvat. U klimatizace je ale potřeba počítat sdalšími výdaji za elektřinu navíc, což může být výrazným zásahem do rodinného rozpočtu. Častým problémem bývá také shodnout se v rodině na nastavené teplotě. Při častém střídání teplot a přechodu z tepla do zimy si můžete kolegovat o nachlazení nebo angínu. Neudržovaná klimatizace může být také přenašečem bakterií.

Zateplení

Zajistit příjemnou teplotu vbytě či domědokáže ikvalitní zateplení. Sluneční záření, jež se opírá do fasády, do zatepleného domuhůře proniká a vzduch se uvnitř neohřívá. Podle aktuálního průzkumu Sdružení EPS přitom čtvrtina respondentů netuší, že by právě kvalitní zateplení mohlo pomoci i zlepšení tepelného komfortu nejen vzimě, ale i vlétě. VČesku patří dlouhodobě mezi oblíbené zateplovací materiály pěnový polystyren, který odolává povětrnostním vlivům, není nasákavý, práce sním vyžaduje používat ochranné pomůcky a je téměř až o polovinu levnější než minerální vlna. Kvalitní zateplení polystyrenem je investice, která vydrží klidně padesát let.

Zastíněná okna

Spolu sdobře provedenou izolací, se snížení vnitřní teploty projeví i svnějším zastíněním oken. Některé rolety pohlcují a odrážejí sluneční paprsky, které tak dovnitř místnosti téměř nepronikají. Exteriérové rolety nebo žaluzie často fungují na elektronické ovládání, což je velmi pohodlné, pokud zrovna ležíte na kanapi s drinkem v ruce. Montáž rolet však vyžaduje větší stavební zásah. Vnitřní zastínění můžete zkusit vyřešit i dobrými záclonami.

Větrák

Větráky dokážou poměrně rychle navodit pocit ochlazení, přestože jen víří teplý vzduch. Koupítestolní, stojanové, sloupové nebo stropní a podlahové ventilátory. Při výběru bychom měli myslet na to, jak velkou plochu chceme ochladit a kde bude větrák umístěn. Zřejmě nejčastějším řešením vlétě je koupě stojanového větráku, na němž jde navolit několik stupňů rychlosti rotace. I u větráku musíme počítat snějakou energií navíc, problémem může být také jeho hlučnost.

Ochlazování těla

Pokud je vám stále horko a technické vychytávky nepomáhají, zkuste se ochladit poněkud násilně studenou sprchou. Sprcha by ale neměla být příliš ledová, protožepak tělo začne automaticky vylučovat více potu. Vlažná sprcha spolu sobličejovou sprchou, kterou lze zakoupit vlékárně, nebo nohy ponořené pod stolem do lavoru schladnou vodou udělají velkou službu. Ochladit se můžete i zevnitř vychlazeným drinkem. Opět ale pozor, ať si popíjením ledové tříště nepřivodíte angínu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také