Bydlení

22. srpna 2016 06:00

Markéta Zídková

Architekti vytvořili díky rekonstrukci z „překážkové dráhy“ prostor pro život

Dům byl plný dveří a do zahrady vedlo jen malé okno. Rekonstrukce prostor otevřela a propojila se zahradou.

Rekonstrukce spodního patra dvougeneračního rodinného domu v Jižních Čechách změnila byt plný stěn v prosvětlený prostor. Už nebylo třeba dvou ložnic a nevhodné propojení místností také už nevyhovovalo. Razantní změnu navrhl Ateliér 111 architekti s.r.o. a povedl se mu nevšední kousek. Jen se podívejte, jak pěkné a prostorné moderní bydlení vykouzlil v domku se zahradou ze 70. let.

Stačilo přijít na návštěvu domku ještě před rekonstrukcí a hned byste pochopili, že projekt nazvaný Rekonstrukce pro rodiče bylo třeba hodně dobře promyslet. Po příchodu do bytu jste narazili na velkou chodbu, ze které se vcházelo do několika místností. Všude samé dveře. I když byt sousedil se zahradou, mohli jste se na ni koukat leda tak z malého okna.

Poznáte pár změn před a po rekonstrukci? , Foto: ATELIER 111 architekti s.r.o.

Architekti Barbora Weinzettlová, Jiří Weinzettl navrhli změnu, která překážkovou „dveřní“ dráhu změnila v příjemný a propojený prostor. A to v rámci možností, protože s některými stěnami nebylo možné hnout. Tam, kde to šlo, alespoň kus stěny zmizel. Vzniklo tak třeba krásně velké francouzské okno s výhledem do zahrady a pochopitelně rovněž s prosklenými dveřmi na terasu. Z dvou ložnic se najednou stala rozlehlá kuchyň s prostornou jídelnou. Za kuchyní se stále nachází obývací pokoj, stejně jako před rekonstrukcí. Vstup do něj ze zcela jiné strany a nový nábytek jej ovšem také proměnil k nepoznání. Z malé kuchyně se pak stala útulná ložnice. Koupelna naopak doznala zvětšení.

Dříve zbytečně velká chodba získala zcela nový účel, stala se z ní podélná šatna. Jakýsi předprostor, kterým rychle projdete do prosvětlených a propojených místností. Celý byt pak také šatnou získal ústřední prvek, v kterém jsou z obou stran (z chodby i z propojených místností) ukryty úložné prostory. Je v ní ale i průchod z chodby do kuchyně a zasouvací dveře.

Chytré řešení se šatní stěnou přineslo obyvatelům bytu kromě moderního a účelného obytného prvku také skvělé místo pro pracovní desku místo psacího stolu v obývacím pokoji a pro malou šicí dílnu v jídelně. Ta zavřením šatních dveří rázem zmizí. Kuchyňská linka má také uzavíratelnou odkládací plochu, a to za pracovní deskou. Ostatně i pracovní plocha kuchyňského ostrůvku je zakryta pohledům od jídelního stolu převýšeným paravánem.

Dnes je v prosvětleném a pěkně uspořádaném bytě radost bydlet. A navíc, když dojde na velkou sešlost, pro všechny je tu dost místa.

Foto: Atelier 111 architekti s.r.o.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také