Bydlení

3. února 2015 05:03

Markéta Zídková

Barva roku: Měděná oranžová i zemitě rudá Marsala. S čím je zkombinovat?

Jedno je jisté, pro rok 2015 se barvy pohybují v červeném spektru.

Pokud si myslíte, že na každý rok platí za barvu roku jedna barva, tak to tak bohužel není. Neexistuje jen jedna renomovaná instituce, která by něco takového vyhlašovala. A tak se můžete dozvědět, že je to Marsala i měděná oranžová.

Velmi silné slovo, asi i nejsilnější, má ve světě designu i módy, květin, ale i grafiky a vizuální stránky ve firemním světě americký Pantone Color Institute. Ten každoročně vyhlašuje barvu roku na základě doporučení expertů z mnoha zemí.

Pro rok 2015 vybral barvu zemitý rudý odstín s hnědými odlesky zvaný Marsala, kterou ve vzorníku Pantone najdete pod číslem 18-1438.

"Název Marsala vznikl podle tmavě zbarveného červeného vína. Je to velmi příjemná, teplá barva, která se velmi dobře kombinuje s dalšími odstíny hnědé a červené. Ale také se světlými tóny champagne,“ říká designérka Zuzana Schubertová ze studia Epes rádes. Marsala je symbolem luxusu, je to sexy osobitá barva.

Fajn, tak teď už víte, že jednou z barev roku je Marsala. Ale jak ji nakombinovat? Na stránkách Pantonu najdete doporučené kombinace i s čísly barev. Uvidíte, že si sedne s modrou, i cihlovou, můžete vytvořit velmi divokou, naopak i decentní kombinaci.

Stejně tak napjatě se čeká na barvu roku spojenou se značkou Dulux. Pro letošní rok se jí stala měděná oranžová. Od chladných tónů modré a zelené, které dominovaly v uplynulých letech, se tak posouváme směrem k teplejším odstínům: růžové, červené a oranžové.

Tyto barvy jsou nám obecně velmi příjemné, neboť v sobě nesou nádech přírody, příjemný dotyk lidské kůže a teplo domova. Je to barva, která kombinuje dva zdánlivě odporující si principy – výjimečnost a každodennost. S čím měděnou oranžovou nakombinovat? Tady najdete skvělé barevné kombinace.

Ostatně dobře půjde kombinovat i Marsala s měděnou oranžovou.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Marsala Panton

Přečtěte si také