Bydlení

7. ledna 2015 15:37

Markéta Zídková

Trendy pro rok 2015: Jaká bude chytrá domácnost brzké budoucnosti?

Přinášíme vám novinky z prestižního veletrhu spotřební elektroniky CES 2015 v Las Vegas.

Výrobci domácích spotřebičů a elektroniky na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas představují především zařízení pro chytrou domácnost známou též pod pojmem Internet věcí (IoT). Roste totiž poptávka po systémech umožňujících rozsvěcet či odemykat pomocí chytrého telefonu. Internet věcí počítá s většinou zařízení včetně bílé či audiovizuální techniky, ale i automobilu.

Technologické firmy letos vsadily na propojená zařízení pro chytrou domácnost. Dosud stále zmatečné propojování dveřních zámků a světel s kávovarem a telefonem v brzké době snad zmoudří.

Zvláště zábavné jsou speciálně vyvinuté systémy jako je robot iCamPro firmy Amaryllo, v jehož kompetenci je bezpečnost domácnosti. Pokud se k vám v době dovolené vloupe zloděj, sada bezpečnostních kamer, mikrofonů, čidel zvuku i pohybu jej bude sledovat a obrázky přijdou na váš telefon. Jeho prostřednictvím můžete ovládat kamery, odposlouchávat zloděje a dokonce mu přes reprosoustavu na dálku i vyčinit.

Dveřní zvonek DoorBird zas díky senzorům a wifi připojení umožňuje vybavovat se s obyvateli bytu i v době jejich nepřítomnosti. I neznámé návštěvy se vám díky pohybovému senzoru automaticky objeví na telefonu a jsou na příjmu, aniž by musely mít vaše číslo.

Propojení chytré domácnosti má ještě mouchy

Kamen úrazu je paradoxně v obrovské nabídce podobných zařízení. Existuje tolik produktů fungujících každý s jiným programovým rozhraním, z nichž každé využívá jiných aplikací pro smartphone, že snaha propojit vybavení domácnosti snadno skončí zmatky, kdy jsou vzájemně kompatibilní jen produkty určitých značek. Sejdou-li se v jedné domácnosti chytrý termostat, sada chytrých stmívačů a chytrý zámek vstupních dveří, pak každé z těchto tří zařízení bude pravděpodobně fungovat na zcela odlišném systému a zařízení spolu sotva najdou společnou řeč. Obyvatelé takové domácnosti budou nuceni využívat bezpočet aplikací, rozhraní a ovládacích panelů, pročež se dálkové ovládání běžného vybavení míjí účinkem.

Vystavovatelé na veletrhu CES tedy školí návštěvníky, jak si při pořizování komponentů chytré domácnosti nešlápnout na příslovečné hrábě. Chyba při budování vlastního internetu věcí má podle jejich oblíbeného příměru za následek zhruba stejné nepříjemnosti, jaké představuje nutnost ovládat stropní větrák, DVD přehrávač, televizi či každý z HiFi komponentů jiným dálkovým ovladačem. K tomu, aby domácnost byla skutečně chytrá, je potřeba, aby veškeré domácí spotřebiče včetně pračky, topných těles, lamp a žaluzií si jednoduše a bezpečně vyměňovaly data jak mezi sebou navzájem, tak s telefony nebo tablety.

Dobrá zpráva je, že se firmy snaží domluvit. Dokladem toho je to, že velké společnosti, jako je Bosch, vyslaly své generální ředitele na diskusní panely letošního veletrhu CES, kde se společně s manažery z firem Lutron, Yetu a Lowe’s snaží upřesnit podobu „evoluce chytré domácnosti“. A situace se zřejmě brzy zlepší. Již zmíněný Bosch totiž letos hodlá uvést otevřenou softwarovou platformu právě k snadnějšímu propojení přístrojů.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Las Vegas veletrh Robert Bosch GmbH spotřební elektronika

Přečtěte si také