Bydlení

2. července 2016 06:00

Markéta Zídková

Bungalov ve Svatbíně je nádherně utopený ve vzrostlé zeleni

Velká okna i výstupy z každého pokoje ven dokonale propojují dům se zahradou.

Osada Svatbín… Krásné klidné místo s domy ukrytými v zeleni starých zahrad. Žije tu už jen pár desítek obyvatel. Je odtud blízko do přírody a zároveň kousek do Prahy. Jednopodlažní rodinný dům architektů z ateliéru Kunc těží ze všech těchto výhod pozemku.

Dům pojednaný jako bungalov skýtá zázemí pro velkou rodinu s dětmi, s bazénem a zahradou navrženou tak, aby přirozeně navazovala na interiér. Je to dům maximálně propojený s vnějším prostorem. Má velká posuvná okna, krytou terasu, ze všech místností lze jít přímo do zeleně. Autoři návrhu si pochvalují „osvíceného“ klienta, s nímž se pochopili navzájem, což je u domu na klíč to nejdůležitější. Obývací pokoj otevřeli velkými okny na obě strany, s výhledy do zahrady i na horizont lesa. Bydlí se tedy doslova od plotu k plotu. „Jde o to bydlet v místě, ne jen v domě, používat k životu celý svůj prostor,“ podtrhují autoři návrhu.

K domu se přijíždí ze severní strany, kde k němu také přiléhá garáž a kryté parkovací stání. Vnitřní dispozice potom podle architektů „plyne tak, jak plyne život rodiny“ – od vstupu s technickým zázemím, přes velký obytný prostor v srdci domu, pracovnu, ložnici školáků až po ložnici rodičů umístěné v nejklidnější části. Zahrada obklopuje celou stavbu a z každé místnosti lze vyjít rovnou do zeleně.

Zděný zateplený dům má prefabrikované železobetonové stropy a dřevěné vazníky v místě pultové střechy. Kombinuje bílou omítku, dřevěný obklad a přírodní břidlici, kterou je vidět jak na fasádě, tak na pultové střeše. Na tuto kombinaci volně navazuje i v podobném duchu pojatý interiér domu.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také