Bydlení

20. května 2017 14:30

redakce Prima Zoom

Bydlete jako hobiti. Dům je ekologický a hotový za 3 dny

Kouzelný dům má rozlohu 120 metrů čtverečních. Tři lidé jej stavěli tři dny.

Pokud jste fanoušci J. R. R. Tolkiena, líbily se vám knihy a filmy, jako je Pán prstenů či Hobit, možná jste toužili žít ve Středozemi. V místě, kde je cítit klid a mír a které obývají hobiti žijící ve svých malých kulatých domech. Ač to zní podivně, možná si svůj sen budete moci brzy splnit.

Společnost Green Magic House vyvinula malé montované rodinné domy, které vypadají přesně jako hobití domy. A to nejlepší? Domy, které mají přes 120 metrů čtverečních, mohou postavit tři lidé za tři dny.

Příbytky jsou ekologické. Bydlení překrývá vrstva zeminy či rašeliny, takže jsou nízkoenergetické, protože teplo nemá kudy utíkat ven. V létě je v nich naopak příjemný chládek. Pokud máte rádi zahradničení, můžete si na střeše pěstovat vlastní zeleninu.

Stavby ze zeminy a písku zná lidstvo už stovky let, ale v domech stavěných tradičními technikami byl vždy problém s větráním. Tradiční technikou totiž nebylo možné zajistit dostatek oken a jen vstupní dveře nestačily. To ale u novodobých hobitích domů odpadá. Každý dům se skládá z prefabrikovaných panelů, které jsou vyrobeny z kompozitních laminátových materiálů, sestavených do zdí. Jsou to jakési skořápky, jednotlivé panely lze k sobě jednoduše a rychle složit pomocí spojovacích dílů a šroubů. Do skořápek lze nejen udělat dostatek oken a dveří, ale také je možné zapojit ventilaci na rekuperaci vzduchu. Stavbu domu údajně zvládne každý, není nutné být vyučený zedník ani architekt. Na jejich stavbu nejsou potřeba žádné stavební stroje, dělníci potřebují jen lešení. Přesto všechny domy nejsou stejné, modulární systém nabízí nekonečné možnosti designu.

Použité materiály zaručují, že domy jsou lehké, vodotěsné, odolné proti plísním, hnilobě a dalším problémům, které mohou dřevěné či cihlové stavby potkat. S minimální údržbou prý domy podle výrobce vydrží stovky let.

Nemusíte však být fanoušek Tolkiena, abyste ocenili tuto nabídku skvělých ekologických domů. Technologie domů umožňuje postavit je téměř kdekoliv – na rovině, v mírném kopci i na strmém svahu.

Zde si můžete prohlédnout stavbu domů na videu.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dům Pán prstenů John Ronald Reuel Tolkien metr čtvereční Středozem

Přečtěte si také