Bydlení

9. srpna 2016 06:00

Markéta Zídková

Byt v barvách včel křísnutý lesem a módní šedí

Menší byt a přesto prostorný.

Pokud žijete v menším bytě a toužíte po větším, nemusí být vaše přání zcela nevyslyšeno. Existují totiž řešení, jak i v malém bytě docílit příjemného pocitu z většího prostoru. Máme pro vás jeden inspirativní nedávno upravený interiér, který si pěkně pohrál s rozestavěním nábytku, jeho využitím a zdůrazněním jen několika málo barev.

Interiérový návrh Apartmánu No. 5, který si můžete prohlédnout v naší galerii, pochází od architektů B. Ciocodeici, D. Rosu, A. Kima a A. Szuze (architektonické studio Rosu & Ciocodeica). Aby prostor nepůsobil stísněně, je v bytě využitý mělký nábytek (nepříliš hluboký). S tím je také spojeno i to, že většina úložného prostoru v nábytku je řešena otevřenými policemi. Najdete je nejen v obýváku, ale také v kuchyni.

Fádnost čtyř stěn zrušili architekti dvěma způsoby. Jednak použili barvu, a to šedivou, jen na některé ze stěn a jednak si pohráli s rozestavěním nábytku. Všimněte si netradičního umístění skříněk s poličkami u vchodu do obývacího pokoje. Slouží jako nápaditá praktická zástěna.

Zatímco obývák je laděn do šedohnědé barvy s oživujícími bílými a žlutými prvky, v kuchyni převažuje bílá. Bílá barva sama o sobě pomáhá prostor opticky rozšiřovat. V kuchyni je to sice méně praktické, zato, když je uklizená a povrchy dobře od přípravy jídla otřené, působí nesmírně příjemně čistě. I tady se ale nachází pojící barevný prvek s obývacím pokojem. Je tu jemně připomenutá žlutá i černá barva.

Ložnice v tomto bytě asi okouzlí každého. Je tak nádherně plná dřeva – dole, na podlaze, i nahoře – na stropu. Spolu s šedivými stěnami to vytváří nesmírně útulnou atmosféru. A jak tušíte, zde se od rozšiřování prostoru upustilo. Důležitější bylo, aby se tu spáči cítili příjemně a nic moc je tu nerušilo, včetně dupání sousedů nad nimi. I koupelna vsadila spíše na praktičnost, než na pocit. Na šedivých dlaždicích se leckterá kapka ztratí.

I když designéři využili jen několik základních barev bílou, šedou, hnědou (dřevo), žlutou a černou, byteček je to příjemný, rozmanitý a vzdušný. Jeho vybavení navíc nestálo moc. Architektům se tu tedy podařilo klasické: „za málo peněz hodně muziky“ (menší prostor, ale dobře rozčleněný a opticky rozšířený + nábytek a vybavení z nábytkářských obchodních domů za slušnou cenu).

Foto: Andrei Margulescu / Diana Rosu & Bogdan Ciocodeica

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také