Bydlení

30. července 2015 05:00

Markéta Zídková

Chytré lepidlo, které se změní na gumu. Spraví díru v motoru i prasklou konev

Tohle je prostě geniální.

Všechno to začalo nápadem a malým týmem designerů a vědců v Londýně. Společně vyvinuli a patentovali silikonovou technologii, výrobek nazvali Sugru. Na první pohled Sugru vypadá jako modelína, ale jde o lepidlo, které se jen díky působení vzduchu uchytí téměř na každém materiálu. Po čase vyschne, jeho odolné tvrzené vlastnosti znamenají, že drží v mraze i zapařené horké sprše, doma i pod širým nebem.

Sugru lze trvale nalepit na spoustu věcí, jako je keramika, sklo, kov, dřevo a většinu plastů a textilií. Jde tedy o univerzální lepidlo, které lze použít i ke slepení neobvyklých kombinací materiálů dohromady.

Lze tvarovat, takže s ním opravíte těsnění na oknech i od zvířat okousané kabely. Máte na práci 30 minut, pak hmota ztvrdne. Za 24 hodin se změni na trvanlivou, přesto ohybnou pryž, která zůstane přilepená, dokud se ji nerozhodnete odlepit. Nejlepší jsou plátky, které jsou 3 až 5 milimetrů tlusté.

Pro urychlení tvrdnutí lze gumu vystavit na teplé místo.

Po vytvrdnutí zůstává sugru pružné, takže lze použít na opravu textilií, bot a právě kabelů. Na ty se hodí i proto, že má i izolující vlastnosti, dokáže udržet až 24 voltů.

Podívejte se na video, jak jednoduše opravíte rozlepené sandály:

Sugru je měkké na dotek a prokazuje dobrou přilnavost, proto se hodí na pokrytí, či znovuvytvoření klik a rukojetí.

Jakmile lepidlo vytvrdne, je skoro jako jiné silikony - takže je zcela vodotěsné. Proto se snadno čistí vodou a mýdlem a hodí se na opravu gumových holínek, těsnění praček a myček, ale například i potápěčského vybavení.

Na českém trhu se sugru zatím neprodává, objednat si jej můžete z Británie. Balení šesti kousků stojí 13 liber.

Takhle si vyrobíte vtipnou poličku:

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také