Bydlení

14. srpna 2016 06:00

Markéta Zídková

Číňané šílí: Kupují si čerstvý vzduch z Ameriky v konzervě. Neuvěříte, kolik stojí

Zaplaťte a nadechněte se čerstvého vzduchu.

Bydlení ve městě skýtá spoustu výhod, ale pochopitelně i nějaké ty nevýhody. Jednou z nich je špinavý vzduch. V čínských městech je to už ale přímo kardinální problém. Jedna z kanadských firem tak přišla s nápadem, prodávat Číňanům obklopeným smogem čistý vzduch ze Skalistých hor. A heleďme se. První várka čerstvoučkého vzdoušku byla vyprodána za 4 dny!

Pár chytrých Kanaďanů založilo start-up-ovou firmu Vitality Air před dvěma lety. Na čínský trh však začali dodávat konzervy se stlačeným horským vzduchem až ke konci minulého roku. První dodávka čítala 500 lahví a byla vyprodána během 4 dnů. To bylo jasným signálem, že šlo o skvělý nápad, a tak další dodávka konzerv obsahovala 4 000 kusů a také si našla takřka okamžitě své kupce.

Plechovka s obsahem 7,7 litru se v Číně prodává za v přepočtu zhruba 330 Kč. To je 50x víc, než kolik dají Číňané za balenou vodu. Stěžejními kupci jsou ženy, které nakupují vzduch pro své rodiny a dávají je také jako hodnotný dárek. Pozadu však nezůstávají ani domovy důchodců a vzdoušek z horských luk našel významné kupce i mezi nočními kluby!

Kanadská firma vznikla trochu jako vtip, když na internetu prodala svůj první pytlík se vzduchem v aukci za cca 17 Kč. Druhý se ale prodal už o poznání dráž. Pak začala rozesílat objednaná balení vzduchu po Severní Americe, Indii a na Blízký východ.

Čína je ale rozhodně největší odběratel. Ve velkých městech to zkrátka vře podnikáním, výrobou a osobní dopravou, a na čistý vzduch tak už nezbývá místo. Vyvětrat znamená další dýchací potíže. U nás taková situace naštěstí nastává ve většině měst vyjma Ostravy jen výjimečně. Doufejme tedy, že moderní trend nakupování čerstvého vzduchu bude jedna z „libůstek“, která nás bude dlouho míjet.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také