Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Největší čistička vzduchu filtruje smog a pomáhá vyrábět šperky

S převratným nápadem se minulý měsíc představil jeden holandský designér. V Rotterdamu odhalil vůbec první čističku venkovního vzduchu.
Vydáno: 13.10.2015
Jde o 7 metrů vysokou a 3,5 širokou věž
Jde o 7 metrů vysokou a 3,5 širokou věž Autor: Studio Roosegaarde
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Znečištěné ovzduší neboli smog trápí celou řadu měst. Doplácejí na něj především jejich obyvatelé, kteří kvůli smogové situaci trpí dýchacími potížemi, podrážděním očí či sníženou obranyschopností. Mladý designér Daan Roosagaarde se rozhodl, že se s vysokou mírou znečištěného vzduchu nesmíří a začal pracovat na zcela unikátním projektu s názvem Smog Free Tower.

O co se jedná? Je to překvapivě úplně snadné. Sedm metrů vysoká věž funguje jako obří čistička, která filtruje znečištěný vzduch. Za hodinu ho stihne vyčistit 30 tisíc m³, a přitom nespotřebuje víc energie, než kolik je potřeba pro ohřátí teplé vody.

Ze smogu vyrábí prsteny
Ze smogu vyrábí prsteny
Studio Roosegaarde

V okolí Smog Free Tower vzniká díky čištění pomyslná bublina čistého vzduchu. Není proto divu, že si autor vybral pro umístění prototypu svého obřího čističe smogu právě rotterdamský park, kde se scházejí lidé bez rozdílu věku, aby zde relaxovali, načerpali potřebnou energii a od září se sem také mohou přijít bez obav zhluboka nadechnout.

První čistička stojí v Rotterdamu
První čistička stojí v Rotterdamu
Studio Roosegaarde

Studio Roosegaarde nechce zůstat u jediného kousku. Jeho plán je smělý – megačističky by rád nainstaloval do dalších měst z celého světa. Dopomoci mu k tomu má kampaň na americkém crowdfundingové platformě Kickstarter, během níž lidé z celého světa mohli na spuštění projektu přispět svými penězi.

Finance na rozšíření svého zeleného byznysu by měl získat ještě jednou kreativnější cestou. Z pevných částic smogu, které věž během procesu filtrace zachytí, totiž designér vyrábí šperky. Konkrétně jde o prsteny a manžetové knoflíčky, jen je místo perel zdobí stlačený smog vyfiltrovaný z 1 tisíce m³ špinavého vzduchu.

A manžetový knoflíček
A manžetový knoflíček
Studio Roosegaarde

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Z hotelu by měl být krásný výhled

První záběry: Takhle budou bydlet sportovci na ZOH v roce 2018

Každý katamarán bude disponovat ubytovací kapacitou pro 2 až 4 osoby

Plovoucí hotel v Srbsku nabídne pokoje, s nimiž půjde odplout

Skysphere se svým autorem

Mladík si postavil solárně poháněnou věž, kterou ovládá mobilem


Článek je zařazen v:
Reklama