Bydlení

13. října 2015 06:00

Klára Beščecová

Největší čistička vzduchu filtruje smog a pomáhá vyrábět šperky

S převratným nápadem se minulý měsíc představil jeden holandský designér. V Rotterdamu odhalil vůbec první čističku venkovního vzduchu.

Znečištěné ovzduší neboli smog trápí celou řadu měst. Doplácejí na něj především jejich obyvatelé, kteří kvůli smogové situaci trpí dýchacími potížemi, podrážděním očí či sníženou obranyschopností. Mladý designér Daan Roosagaarde se rozhodl, že se s vysokou mírou znečištěného vzduchu nesmíří a začal pracovat na zcela unikátním projektu s názvem Smog Free Tower.

O co se jedná? Je to překvapivě úplně snadné. Sedm metrů vysoká věž funguje jako obří čistička, která filtruje znečištěný vzduch. Za hodinu ho stihne vyčistit 30 tisíc m³, a přitom nespotřebuje víc energie, než kolik je potřeba pro ohřátí teplé vody.

V okolí Smog Free Tower vzniká díky čištění pomyslná bublina čistého vzduchu. Není proto divu, že si autor vybral pro umístění prototypu svého obřího čističe smogu právě rotterdamský park, kde se scházejí lidé bez rozdílu věku, aby zde relaxovali, načerpali potřebnou energii a od září se sem také mohou přijít bez obav zhluboka nadechnout.

Studio Roosegaarde nechce zůstat u jediného kousku. Jeho plán je smělý – megačističky by rád nainstaloval do dalších měst z celého světa. Dopomoci mu k tomu má kampaň na americkém crowdfundingové platformě Kickstarter, během níž lidé z celého světa mohli na spuštění projektu přispět svými penězi.

Finance na rozšíření svého zeleného byznysu by měl získat ještě jednou kreativnější cestou. Z pevných částic smogu, které věž během procesu filtrace zachytí, totiž designér vyrábí šperky. Konkrétně jde o prsteny a manžetové knoflíčky, jen je místo perel zdobí stlačený smog vyfiltrovaný z 1 tisíce m³ špinavého vzduchu.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také