Bydlení

15. dubna 2014 04:43

Markéta Zídková

Co je vám? Měnili nám okna

Každý projekt tak trochu prověří vaši všeobecnou zdatnost. A výměna oken, ta vás prověří od základu.

Výměna oken se ostatním pracím při zvelebování příbytku vymyká. Je to natolik nevyzpytatelný proces, až budí dojem, že snad ani nejde o součást rekonstrukce. Je to úplně jiná disciplína! Nové rozvody, topení, podlahy i osvětlení – to vše si předem promyslíte. O oknech si to ale jen myslíte.

Mnohé okolnosti určující vaše správné rozhodování, jak při výměně postupovat, vám zůstanou utajeny do posledního okamžiku. Ten totiž přichází ve chvíli, kdy jsou stará okna vytržená ze zdi, a ta nová dělníci ještě nestihli přinést.

Nejde to zastavitPrávě v tu pomíjivou chvíli například slunce ozáří sutí zčásti zasypaný prázdný meziprostor ve dvojité vyzdívce v místě, které tak milosrdně překrýval spodek rámu zpráchnivělé špalety. Zatímco hodinky slyšitelně tikají, ve vaší mysli vyskakuje jeden otazník za druhým. S tímto meziprostorem nikdo dopředu nepočítal. Co teď? Smířít se s tepelnými ztrátami, anebo dutinu vyplnit tepelnou izolací? Jenže kdo zadrží řemeslníky, než vy izolaci přivezete? Oni ji samozřejmě nemají.

O něco složitější je situace, kdy místa po žalujících rozštípaných špaletách zaujímají eurookna. Najednou zjistíte, že stavební otvory po špaletách lemují rázem přebytečné svislé výčnělky. Snažíte se je přijmout za své, ale nejde to – jsou ohyzdné a hlavně navždy zabrání v rozletu křídlům eurookna. Rozum vám napovídá, že je někdo musí odsekat.

„Kam odešel zedník? A co děláte s tím eurooknem?“ snažíte se překřičet jekot turbošroubů upevňujících nové okno.

Odpovězte si popravdě sami – než zedníkovi domluvíte, nové okno zafixuje montážní pěna a výčnělek vám parta kónicky „zatáhne“ dvěma kýbly omítky. Ano, vaše okno bude napříště připomínat střílnu středověké pevnosti a vám nezbude, než být romantičtí. V opačném případě byste totiž museli hodně křičet, a to telefonicky a přímo na majitele firmy. Jedině on totiž svého zednického břídila přiměje k nápravě.

Je toho hodně, co při technologicky náročné výměně oken musíte hlídat. Načetli jste technologické postupy, už rozumíte tepelným mostům, vzduchovým komorám, sami jste obstarali těsnicí PU provazce, expanzní a další pásky a máte radost, jak jste podchytili vše důležité. Jak vidíte, tuto radost příliš snadno střídá pocit zmaru a volání po další defenestraci.

Ani na chvíli proto nepouštějte ze zřetele, že výměna oken není jen etapa rekonstrukce. Tato událost plná nenadálých zvratů je především nekompromisní test manažerských předpokladů, schopnosti správně se rozhodovat v časové tísni a při značném niterném vypětí. Tomuto testu při výměně oken jistě neuniknete.

(dah)

Sdílejte článek

Přečtěte si také