Bydlení

29. října 2019 10:30

Markéta Zídková

Lak, nebo lazura? Základní pravidla, podle kterých se snadno rozhodnete

S laky je to jako s telefonními operátory. Jak se mu jednou upíšete, těžko vystoupíte, protože lak můžete přetřít jen lakem, nebo ho musíte zcela odstranit, a pak teprve můžete použít lazuru. Přejít z lazury na lak je jednodušší.

Jaký je rozdíl mezi lazurou a lakem? Nechme na chvíli stranou chemické složení a nejrůznější parametry, ale vezměme to zcela laicky jako pro úplné natěračské začátečníky: Rozdíl mezi lazurou a lakem poznáte pouhým okem.

Lazura se vpije do dřeva a nepřikryje kresbu dřeva. Čili i po nátěru je kresba dřeva viditelná.

Lak tvoří na dřevě „potah“, kterým překryje dřevo. Kresba dřeva pak není viditelná.

Lak i lazura jsou nátěrové prostředky, kterými ošetříte povrch dřeva, zároveň tak dotvoříte vzhled natíraného předmětu.

O tom, jak moc bude pod lazurou vidět struktura dřeva, rozhodují 2 faktory: počet nátěrů a také zda jste použili silnovrstvou nebo tenkovrstvou lazuru. Silnovrstvá samozřejmě strukturu dřeva překryje silněji a nechá na povrchu dřeva nátěrový film (dřevo ale bude stále vidět), zatímco tenkovrstvá lazura se vpije do dřeva a na povrchu v podstatě žádný nátěrový film nezůstane.

Interiér

Pokud se rozhodujete, čím natřít kousek nábytku v interiéru, můžete jako hlavní kritérium výběru vzít vzhled. Chcete-li, aby byla vidět struktura dřeva, jděte do lazury. Chcete-li strukturu dřeva překrýt, pak je vaší volbou lak.

Pokud už řešíte ale podlahu, nejsou samotné lazury vhodné, nemají potřebnou odolnost proti otěru.

Exteriér

Pro natírání v exteriéru se budete rozhodovat podle tří kritérií:

  1. Vzhled: chci/nechci, aby byla vidět struktura dřeva
  2. Jak dlouho má nátěr vydržet
  3. Kolik času chci při novém natírání strávit

První bod je jasný, s dalšími dvěma se to má tak, že plot natřený lakem vám vydrží o 3–4 roky déle než plot natřený tenkovrstvou lazurou. (Časový údaj je orientační, hodně záleží na tom, jakou značku koupíte).

Mnohem více se pak u laku ale nadřete, když budete plot přetírat. Všechen starý lak, který nedrží a odlupuje se, byste měli mechanicky odstranit (vibrační bruskou nebo opalovací pistolí nebo ocelovým kartáčem), a to už je pořádná dřina. Správně byste měli opravdu dostat dolů každý kousíček, který se jen trochu odlupuje, protože vám potom bude pracovat pod novým nátěrem. Také byste lakem měli natírat jen zcela vyschlý předmět, protože vlhkost, která zůstane pod lakem uvězněná, bude chtít ven a lak vám popraská.

Na druhou stranu u lazury budete muset nátěr obnovovat častěji, ale pak stačí jen natíranou věc očistit od prachu a začít natírat.

A co mořidlo?

Jen pro úplnost, možná jste slyšeli o mořidlech, která taky nechají vyniknout kresbu dřeva. Pro začátečníka či lakýrníka amatéra jsou však velmi náročná na apliakci. Je těžké dosáhnout toho, abyste na povrchu neměli mapy či pruhy od steklého mořidla. Na mořidlo pak musíte aplikovat další ochrannou vrstvu, jinak by okamžitě ztratilo barvu, nejlépe tedy transparentní lak. Mořidlo tedy nepřekryje strukturu dřeva, oproti lazuře však dřevu poskytuje silnější ochranu.

A jak je to s přechodem z laku na lazuru a obráceně? Pokud chcete nalakovanou věc jen natřít lazurou, musíte zcela odstranit lak (opalovací pistolí, chemickým odstraňovačem starých nátěrů). Obráceně stačí lazuru přetřít lakem.

Prima tip:

Chcete, aby byla vidět struktura dřeva a přitom vám nestačí parametry lazury, co se týče tvrdosti a odolnosti? A nechcete se mořit s mořidlem? Lazuru přetřete transparentním lakem.

(mar)


Přečtěte si také