Dekorace z mechu oživí i tmavé kouty a nepotřebují žádnou péči

Těší vás pohled na mechové polštáře při vašich procházkách přírodou? Podobnou pastvu pro oči si můžete dopřát i doma ve vlastním pokoji. Mechové obrazy nebo celé stěny jsou krásné, nenáročné a dokážou vás během okamžiku přenést doprostřed nádherného lesa. Tedy alespoň v myšlenkách!

Dekorace, nejčastěji obrazy nebo celé stěny ze stabilizovaného mechu zůstanou krásné po mnoho let a přitom nevyžadují zálivku ani jinou péči. A nemusíte se ani bát, že by při jejich výrobě trpěla příroda. Mechy a lišejníky pro dekorativní účely jsou uměle pěstované.

Je mech pravý, nebo ne?

Na první pohled mech vypadá, jako byste ho právě utrhli vlese, ale jedná se o mech stabilizovaný a vypěstovaný uměle na farmách pouze pro dekorativní účely. Je to sice stejný mech, jako je ten, který najdete vpřírodě, ale voda vněm byla nahrazena konzervantem. Díky tomu si mech uchová stejnou barvu a měkkost po nejméně 6 let, ale nepotřebuje už žádnou zálivku. Dokonce naopak, zalévat se už nesmí.

Mech sice vypadá jako živý, ale samozřejmě už dále neporoste a není možné ho ani dále množit.

Jak mech udržovat včistotě?

Jedinou péčí, kterou od vás stabilizovaný mech bude potřebovat, bude občasné očištění od prachu. Ale na prachovku a lux zapomeňte. Použijte obyčejný fén na vlasy, nastavený na chladný vzduch nebo na co nejnižší teplotu.

Bude se ve vašem bytě mechu dařit?

Stabilizovaný mech nemá žádné požadavky na intenzitu světla, ale přímé sluneční záření není vhodné. Doporučuje se umístění mechu vmístnosti sběžnou pokojovou teplotou okolo 20–30 °C. Naopak na vlhkost vzduchu musíte dávat pozor. Měla by se pohybovat vrozmezí 40–60 %. Pokud máte doma příliš sucho, postačí i běžný zvlhčovač vzduchu.


Přečtěte si také