Denní světlo zlepšuje náladu. Odstraňte záclony a pořiďte si luxfery, nebo dokonce světlovod

Máte už dost pošmourných dnů bez slunce? Ke konci zimního období si začínáme stále více uvědomovat, jak moc nám schází slunce a světlo všeobecně. Pro více blahodárného světla ve svých domech a bytech můžeme udělat pár maličkostí, ale i drobných stavebních úprav, které nám zvednou náladu. A pokud se teprve chystáte na stavbu domu, promyslete si i zakomponování světlovodu do svých plánů. Stojí to za to!

Okna bez záclon

Ne každý si může dovolit okna bez záclon. Vyžaduje to pěkné rámy, samozřejmě stále umytá skla a především trochu odvahy otevřít se pohledům zvenčí. Ale stojí to za to! Váš byt se bez záclon neuvěřitelně prosvětlí.

Když to musí být

Pokud trváte na oknech se záclonami, pak alespoň volte hladké, bez vzorů, které propouštějí více světla a snažte se o co nejmenší řasení.

Znovuobjevené luxfery

Skleněné tvárnice – luxfery umožňují průchod světla, a přitom zachovávají vaše soukromí. Jsou vhodné především do tmavých chodeb. Skvěle se uplatní i vkoupelnách, které se často nacházejí uprostřed bytu a nemají přímé osvětlení.

Světlý nábytek

Světlý, nebo ještě lépe bílý nábytek působí vbytě velmi vzdušně a nezahlcuje tolik prostor jako nábytek tmavý. Neobstojí ani námitka, že se dříve ušpiní. Naopak, takový každodenní prach na něm, na rozdíl od nábytku tmavého, není skoro vidět.

Působivé zrcadlení

Velké plochy skříňových dveří využijte kumístění velkoplošných zrcadel. Celý prostor pokoje zvětší i prosvětlí. Do malých místností, jako je například koupelna, využijte co největší zrcadla, klidně i celé zrcadlové stěny. Zrcadla však můžete využít i v obývacím pokoji, klidně místo obrazu.

Pro chvíle šera i tmy

Vhodně zvolené lustry, lampy i lampičky dokážou sprostorem zázraky. Pro každou činnost potřebujete jiný druh osvětlení. Vždy je lepší více zdrojů světla, rozmístěných po místnosti než jen jeden centrální lustr.

Víte, co je světlovod?

Světlovod přivádí denní světlo zoblohy bez nároků na elektrickou energii přesně tam, kde ho chcete nebo potřebujete mít. Je to díky speciálně tvarované skleněné kopuli, která je napevno zabudována ve střeše nebo na fasádě domu. Zachytává denní světlo, které je nasměrováno do světlovodného tubusu. Vmístnosti je instalován konečný prvek celé sestavy, který zajistí rovnoměrné rozptýlení denního světla v místnosti. Majitel takového domu dostává do interiéru přirozené denní světlo po celý rok. To podpoří nejen psychiku lidí, kteří dům obývají, ale znamená to až 80% úsporu energie všude tam, kde by jinak muselo být použito umělé osvětlení i přes den.

Co světlovod přináší

  1. Prosvětlí prostory osvěžujícím přirozeným světlem
  2. Promění tmavé místnosti na sluncem osvětlené prostředí
  3. Přispěje kodstranění nemocí z umělého osvětlení
  4. Povzbudí náladu doma i na pracovišti
  5. Pomáhá vašemu rozpočtu uspořit peníze
  6. Snížením odběru energií šetří životní prostředí

Další inspiraci pro svoje bydlení najdete i v pořadu Jak se staví sen:


Přečtěte si také