Zelené střechy sluší a prospívají chalupám, rodinným domům i činžákům. Jak na to?

Domek se zelenou střechou na Islandu Zdroj: iStock
Zelené střechy jsou v posledních letech opravdu hitem a módní záležitostí, ale zdaleka ne vše, co se na první pohled tváří jako „módní“, bychom měli hned odsuzovat jako povrchní. Zelené střechy nejsou žádným moderním výmyslem. Naopak! Známé jsou už z dávné historie. Izolaci střech zelenými rostlinami využívali lidé v Severní Americe, na Sibiři, ale i domorodci v Africe.

Rodinný dům Olstu, Overijssel, Nizozemí Zdroj: iStock
Proč svůj dům zakrýt zelenou střechou?
Zelená neboli vegetační střecha dokáže zabránit přehřívání domu v horkých letních měsících, ale dokáže i zabránit únikům tepla v měsících mrazivých. A to nezmiňujeme hledisko estetické! Všichni víme, že pobyt v horkem rozpálených městských ulicích je v létě k nevydržení. Domy zakryté vegetací se tolik nepřehřívají a žije se v nich mnohem příjemněji.
S vegetační střechou však můžete docílit nejen příjemného mikroklimatu v celém domě, ale zásadně vylepšíte své okolí. Stejně jako zelené parky a zahrady umí snižovat prašnost, zadržuje tolik potřebnou dešťovou vodu, a dokonce i produkuje kyslík. Nejen ve městech však mají zelené střechy své místo. Domy a chalupy pokryté rostlinami krásně splývají s okolní krajinou a nenarušují vzhled přírody.

Domek na Islandu Zdroj: iStock
Úspora vody se zelenou střechou zajištěna
Odtok dešťové vody z běžné betonové střechy s hydroizolací se pohybuje mezi 95–100 %, zelená střecha dokáže toto množství snížit průměrně na 50 %. Existují ale i typy zelených střech, které umí odtok vody snížit na pouhých 5 %. Ve městech tato zbytečně odtékající voda značně zatěžuje systém tamní kanalizace. Dešťovou vodu ze střech můžete využít v domě na splachování, údržbu a úklid i na zalévání.
Zelená plocha umí i snížit hluk
Zlepšení vzduchové neprůzvučnosti oproti střeše bez ozelenění je minimálně 6 dB, což je velmi vysoká hodnota. Například rozdíl 10 dB vnímá člověk jako zvuk s poloviční hlasitostí. K odhlučení u zelené střechy přispívá výraznou měrou substrát, ovšem každá střecha unese jinak silnou vrstvu. Proto je vždy potřeba poradit se s odborníky, nejlépe ještě před vypracováním projektu domu. Na stávající střechy už umístění zelené plochy není tak jednoduché.
Jaké rostliny zvolit?
Podle konstrukce střechy volíme i druh a způsob osazení vegetací. Pokud toužíme po střeše s travinami, nebo dokonce květinami, bude zatížení střechy opravdu vysoké, protože takové rostliny vyžadují i poměrně vysokou vrstvu substrátu. Naopak sukulenty, například mrazuvzdorné a nenáročné netřesky či rozchodníky, se spokojí s tenkou vrstvou substrátu a minimální péčí.
Mezi zelené střechy můžeme řadit i střešní terasy, kde už můžeme pěstovat i zakrslé stromy a keře, zeleninu i většinu květin. Taková zahrada na střeše patří k tomu nejlepšímu, co si v oblasti bydlení můžeme ve městě dopřát.
Ani vpřípadě, že naše střecha na domě není pro zelené osazení vhodná, nemusíme ještě házet flintu do žita. Osázet můžeme i obyčejnou dřevěnou konstrukci, kterou využíváme jako přístřešek pro auto, a krásně vypadají i malé stříšky nad vchodem osázené zelenými rostlinami. Dokonce i malý dřevník nebo kryt na popelnice vypadá hned mnohem lépe, pořídíme-li mu zelenou přikrývku z rostlin.

Rozchodníky a netřesky patří k nejskromnějším rostlinám, vhodným k osázení zelených střech Zdroj: iStock

Rozchodníky a netřesky patří k nejskromnějším rostlinám, vhodným k osázení zelených střech Zdroj: iStock
Pozor na náletové dřeviny
Nesmíme se však nechat ukolébat pocitem, že zelená střecha si může růst sama a bez našeho zásahu. Pozor si musíme dávat na náletové dřeviny, které se tu snadno uchytí a časem by mohly neúměrně zvyšovat zátěž na střechu.
Zdroj: https://www.zelenestrechy.info/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Zelen%C3%A1_st%C5%99echa