Bydlení

20. června 2016 11:57

Jana Brass

Demolice se nekonala. Pražskou vilu zachránila rekonstrukce

Demolice se nekonala. Pražskou vilu zachránila rekonstrukce

Naděje vile svitla s novými osvícenými majiteli, kteří si ji oblíbili v původní podobě, a rozhodli se ji zachránit kultivovanou rekonstrukcí. Oslovili architekty z kanceláře Klanc s přáním, aby navrhli stavební úpravy, jimiž by navázali na prvky funkcionalismu, které zůstaly ve vile zachované. Výsledný návrh měl dostát přísným požadavkům na energeticky úspornou budovu, ale také dispoziční řešení a interiéry měly odpovídat představě o současném moderním bydlení. Třebaže si majitelé přáli zásadní změny interiéru, téměř celé se je podařilo dostat do původního obrysu domu. V zahradní části jen přibyla malá rohová přístavba velikosti 4 x 4 m, která doplnila původně vykousnutý půdorys vily do tvaru čtverce. Tato přístavba nicméně splývá s původním domem a nijak zásadně neovlivňuje jeho vzhled.

Stavební úpravy a přístavba, jichž se chátrající vila „Ke Klimentce“ na pražském Smíchově dočkala, jsou ukázkou energeticky úsporné rekonstrukce. Dům díky novému vzhledu, dispozičním změnám, ale také izolaci a vytápění v kategorii „A“ bude dobře sloužit dalším generacím.

dáma

Podobné články

Všechny nové prvky na fasádě včetně rozšíření obytného pokoje o původní lodžii do červeného arkýře, modrý vstup či akátovým dřevem obložený zelený altán v zahradě jsou barevně a materiálově odlišené, což stavbě dodává nezaměnitelný motiv. Autoři se při volbě materiálů a barev exteriéru i interiéru inspirovali funkcionalistickými stavbami z vrcholného tvůrčího období Le Corbusiera, které investoři spolu s architektem viděli na cestách ve Francii a Indii.


Přečtěte si také