Vyrobte si draka ze staré plastové tašky: Uděláte radost dětem i přírodě

Sbírání kaštanů, vůně babiččina štrúdlu a pouštění draka – pocházíte-li z vesnice, jedna z těchto tří věcí vám jistě vytane na mysli při vzpomínce na dětství a podzim. Zatímco na první dvě věci manuál nepotřebujete (babička napeče i bez uplatňování přemlouvacích taktik), výroba draka už tak samozřejmá není. A co teprve toho z nevyužité plastové tašky!

Budete potřebovat

  1. pevnější igelitovou tašku nebo pytel na odpadky (velikost zvolte podle toho, jak velkého draka chcete mít)
  2. nůžky
  3. dvě bambusové tyčky nebo dlouhé špejle (dlouhé alespoň jako delší osa draka)
  4. pevný provázek/nit
  5. jehlu
  6. silnější vlasec
  7. kousek dřeva/klacík/tvrdou kartonovou ruličku
  8. izolepu

Postup

Na rozprostřenou igelitku nebo odpadkový pytel nakreslíme tvar diamantu – tedy obrys draka.

Přiložíme bambusové tyčky/špejle tak, aby protínaly vrcholy draka (špejle budou vzájemně svírat pravý úhel). A zkrátíme je tak, aby končily asi centimetr pod vrcholy draka.

Obě tyčky v místě protnutí svážeme nití nebo provázkem. „Kříž“ omotáme několikrát, aby pevně držel a tyčky stále svíraly mezi sebou pravý úhel.

Nyní kostru připevníme k igelitovému základu. Můžeme použít kousky izolepy. Nebo konce špejlí a vrcholy draka jednoduše smotáme kouskem nitě (druhá varianta je pochopitelně ekologičtější). Kostru ještě připevníme k igelitce v jejím středu, kde se protínají tyčky, pomocí jehly a nitě.

Co by to bylo za draka bez dlouhého ocasu! Neplní pouze funkci estetickou – díky ocasu získá drak větší stabilitu a bude déle vítězit nad gravitací. Z jiné igelitové tašky vystřihneme proužky, svážeme je uzlem a dlouhý ocas přivážeme k tyčce u nejnižšího vrcholu draka. Můžeme ho ještě zafixovat izolepou nebo nití. Ocas by měl dosahovat desetinásobné délky draka.

Blížíme se do finále. Na silnější klacek, dřívko nebo tvrdou kartonovou ruličku namotáme asi 15m vlasec či pevný provázek. Jehlou propíchneme igelitku asi centimetr vlevo i vpravo od svislé linie kříže asi centimetr nad vodorovnou tyčkou. Uchopíme konec provázku/vlasce, provlékneme ho jedním otvorem ven a druhým dovnitř a přivážeme ho k témuž provázku navolno pár centimetrů od draka (nebudeme uzel utahovat až k tyčce).

Draka můžeme dozdobit dle vkusu a osobní míry bláznivosti. Jde se pouštět!

Když už bude venku moc zima, drak poslouží jako skvělá dekorace dětského pokoje!

Další DIY nápady:

Sdílejte článek

Přečtěte si také